Hlavní obsah
Útočníci americký konzulát v libyjském Benghází vypálili. 11. září 2012 při tom zemřel velvyslanec USA a tři další lidé. Foto: Esam Omran Al-fetori, Reuters

Dopadli jsme strůjce útoku na konzulát v Benghází, hlásí Spojené státy

Americké speciální síly dopadly během víkendové razie jednoho z údajných strůjců teroristického útoku na americký konzulát v libyjském Benghází z roku 2012. Informoval o tom v úterý web listu The Washington Post a následně potvrdil Pentagon. Ten uvedl, že podezřelý je na tajném místě mimo Libyi, zdroje agentury Reuters tvrdí, že tím místem je jedna z amerických lodí.

Útočníci americký konzulát v libyjském Benghází vypálili. 11. září 2012 při tom zemřel velvyslanec USA a tři další lidé. Foto: Esam Omran Al-fetori, Reuters
Dopadli jsme strůjce útoku na konzulát v Benghází, hlásí Spojené státy

Při zmíněném útoku na konzulát v Benghází byli zabiti čtyři Američané včetně velvyslance USA v Libyi Chrise Stevense.

Zadrženým mužem je Ahmad abú Chattala, velitel milic Ansar aš-Šaría, které američtí i libyjští představitelé považují za pachatele útoku. Chattala, kterému je přes 40 let, strávil mnoho let ve vězení kvůli svým islamistickým názorům za režimu Muammara Kaddáfího.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Útok na americkou ambasádu v Benghází

Video: Reuters

Podle zdrojů The Washington Post Chattalu dopadli poblíž Benghází američtí vojáci ve spolupráci s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) po měsících plánování. Operace si nevyžádala žádné oběti a všichni Američané, kteří do ní byli zapojeni, už Libyi opustili.

Soud v USA

Jde o prvního podezřelého, který byl zadržen v souvislosti s útoky v Benghází. Má být předán americké justici. Nebude však souzen na základně Guantánamo, kde Spojené státy zadržují osoby podezřelé z terorismu.

Spojené státy podle agentury AP vznesly obvinění vůči Chattalovi a nejméně tuctu dalších podezřelých už loni. Až dosud ale nikdo nebyl zatčen a administrativa prezidenta Baracka Obamy čelila republikánské kritice, že není schopna dopadnout osoby zodpovědné za útok.

Útočníci americký konzulát v libyjském Benghází vypálili. 11. září 2012 při tom zemřel velvyslanec USA a tři další lidé.

Foto: Esam Omran Al-fetori, Reuters

Zdroje, které potvrdily Chattalovo nedělní dopadení, odmítly sdělit, zda byl zatčen ještě někdo další.

Bílý dům původně tvrdil, že útok z 11. září 2012 podnítily protesty kvůli videonahrávce, která vznikla v USA a která podle muslimů hanobila proroka Mohameda. Později se zjistilo, že šlo o organizovaný útok, který naplánovaly místní milice.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků