Hlavní obsah
Beto O'Rourke Foto: Aaron Josefczyk, Reuters

Demokrat O'Rourke vzdal kandidaturu na prezidenta, podle Trumpa zdrhl jako pes

Někdejší kongresman Beto O'Rourke se stal dalším demokratem, který před stranickými primárkami vzdal souboj o nominaci na prezidenta Spojených států. O'Rourke v pátek na Twitteru oznámil, že kampaň končí.

Beto O'Rourke Foto: Aaron Josefczyk, Reuters
Demokrat O'Rourke vzdal kandidaturu na prezidenta, podle Trumpa zdrhl jako pes

„Oznamuji, že má služba této zemi nebude z pozice kandidáta či nominanta,” napsal O´Rourke na Twitteru. Svým příznivcům poděkoval za podporu a za to, že se mohl o demokratickou nominaci pokusit. O´Rourke uvedl, že jeho kampaň skončila, protože neměla šanci „se úspěšně posunout vpřed“. Stavěl ji na kontrole zbraní. Beto O´Rourke měl v průzkumech podporu asi dvou procent lidí, uvedl list USA Today.

Konec O´Rourkeho kampaně komentoval i Donald Trump. Na Twitteru uvedl: „Ale ne, Beto právě odpadl ze souboje o prezidenta, navzdory tomu, že říkal, že je pro to zrozen“. Tento výrok použil O´Rourke na začátku kampaně a pak se za něj omluvil, že posiloval dojem privilegovanosti.

„Přišel z Texasu jako velmi horká věc a vrací se studený, jak jen může být,“ řekl o něm ještě ještě prezident a dodal, že „zdrhl jako pes“. Jeho vyjádření se dává do souvislosti s výrokem o konci samozvaného chalífy abú Bakra Bagdádího, že „chcípl jako pes“.

O'Rourke, který patřil ke zhruba třem desítkám takzvaných hlavních uchazečů o demokratickou prezidentskou nominaci, není prvním, kdo kampaň vzdal. Učinili tak například bývalý senátor za Aljašku Mike Gravel, někdejší guvernér Colorada John Hickenlooper, starosta New Yorku Bill de Blasio či senátorka Kirsten Gillibrandová.

Pole hlavních uchazečů tak nyní tvoří 17 lidí, z nichž průzkumy favorizují především někdejšího viceprezidenta Joea Bidena, vermontského senátora Bernieho Sanderse či senátorku za Massachusetts Elizabeth Warrenovou.

V primárkách demokraté budou od února do června vybírat svého oficiálního kandidáta na prezidenta, který se postaví nynějšímu republikánskému šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi. Prezidentské volby se budou konat za rok v listopadu.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků