Hlavní obsah
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: Jonathan Ernst , Reuters

Chceme jednání s Palestinci, řekl Netanjahu v USA, výstavbu v Jeruzalémě hájil

USA a Izrael mají zájem na urovnání neshod a co nejrychlejším obnovení mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci. Prohlásili to nejmenovaní izraelští činitelé po pondělní schůzce americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem ve Washingtonu, napsala v úterý agentura AP. Premiér ale trvá na právu Izraele stavět nové domy ve Východním Jeruzalémě.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: Jonathan Ernst , Reuters
Chceme jednání s Palestinci, řekl Netanjahu v USA, výstavbu v Jeruzalémě hájil

"Jeruzalém není osada, je to naše hlavní město," řekl Netanjahu v projevu na zasedání Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC) ve Washingtonu a a dodal: " Židé Jeruzalém budovali 3000 let a budují ho i nyní."

Východní Jeruzalém Izrael okupoval během šestidenní války v roce 1967 a posléze ho anektoval, což ale mezinárodní společenství neuznalo. Současně ale Netanjahu řekl, že výstavba "žádným způsobem nevylučuje mírové řešení v podobě dvou států". Tedy že by vedle Izraele existoval i palestinský stát. Zdůraznil, že Izrael chce, aby Palestinci "byli našimi sousedy a žili svobodně". Vyzval také předsedu palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, aby "přišel a vyjednal mír".

Na stejné akci ještě předtím vystoupila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, ktrerá zůdraznila pevnost americkoizraelských vztahů, ale současně uvedla, že pokračující rozšiřování osad na okupovaných územích podminovává americkou roli v mírovém procesu.

Clintonová a Netanjahu jednali dvě hodiny

Clintonová a Netanjahu poté dvě hodiny soukromě jednali. Podle mluvčího ministerstva zahraničí P. J. Crowleyho ministryně s premiérem diskutovali o "specifických akcích, jež by měly být uskutečněny pro zlepšení ovzduší a pokračování jednání".

"Naším cílem zůstává vytvoření ovzduší důvěry, aby se strany (Izrael a Palestinci) mohly začít věnovat stěžejním záležitostem s pomocí zprostředkovatelské role USA a posléze přistoupit k přímým rozhovorům," prohlásil mluvčí.

Netanjahu podle izraelského tisku při dlouhé diskusi Clintonové ukázal údaje a grafy o výstavbě.

Židovský stát nepřímé rozhovory s Palestinci zabrzdil nedávným oznámením o výstavbě 1600 bytů pro Židy v oblasti východního Jeruzaléma.

Clintonová ve vystoupení kritizovala i palestinskou stranu za podněcování k násilí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků