Hlavní obsah
Bývalý americký prezident John Fitzgerald Kennedy Foto: Profimedia.cz

Castro věděl o chystané vraždě Kennedyho, tvrdí kniha

Bývalý kubánský prezident Fidel Castro věděl o chystané vraždě někdejší hlavy Spojených států Johna Fitzgeralda Kennedyho. S odkazem na výpověď tehdejšího agenta kubánské zpravodajské služby to ve své nové knize napsal penzionovaný pracovník CIA, informoval v pondělí list Daily Telegraph.

Bývalý americký prezident John Fitzgerald Kennedy Foto: Profimedia.cz
Castro věděl o chystané vraždě Kennedyho, tvrdí kniha

Castrův zpravodajec Florentino Aspillaga dostal podle Briana Latella tři hodiny před zastřelením prezidenta USA 22. listopadu 1963 pokyn „zaznamenat každou podrobnost z Texasu“, kde byl Kennedy zabit. Aspillagovým úkolem přitom jindy bylo odposlouchávat komunikaci agentů CIA.

Čtyřiadvacet let od zabití Kennedyho Aspillaga z Havany uprchl do USA a stal se spolupracovníkem CIA. Americká služba ale podle Latella jeho výpověď tajila.

Fidel Castro

Foto: Profimedia.cz

„Castro o tom věděl. Věděli, že Kennedy bude zabit,“ napsal nynější výzkumník Střediska pro studium Kuby a kubánsko-amerických vztahů při univerzitě v Miami Latell v knize Castrova tajemství: CIA a kubánská zpravodajská mašinérie. „Netvrdím, že Fidel Castro nařídil atentát a neříkám ani, že jím byl Lee Harvey Oswald (odsouzený za vraždu) řízen. Možná byl, ale netvrdím to, k tomu jsem nebyl schopen nalézt důkazy,“ uvedl Latell.

Oswald se podle jeho tvrzení na ambasádě v Mexiku marně snažil získat víza na Kubu. Když neuspěl, slíbil, že zastřelí Kennedyho, aby dokázal, že je skutečný revolucionář. „Fidel o Oswaldových záměrech věděl a neudělal nic, aby mu je překazil,“ tvrdí Latell s tím, že Castrovi hrála Kennedyho smrt do karet, protože americký prezident usiloval o jeho svržení.

Lee Harvey Oswald

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků