Hlavní obsah
 

Castro chtěl zakončit tiskovku s Obamou triumfálně. Nedopadlo to nejlíp

Poněkud rozpačitý závěr měla pondělní tisková konference prezidentů Baracka Obamy a Raúla Castra v Havaně. Přestože ji většina komentářů označuje za historickou, protože se vrcholní politici obou zemí setkali na Kubě poprvé po 88 letech, konec brífinku se Castrovi příliš nevydařil.

 
Castro chtěl zakončit tiskovku s Obamou triumfálně. Nedopadlo to nejlíp

Kubánský prezident se pokusil na závěr zvednout do vzduchu Obamovu ruku zřejmě v jakémsi triumfálním gestu.

Amerického prezidenta ale očividně zaskočil, protože ten sice svou pravačkou zdravil lidi v sále a usmíval se, ale jeho levačka zůstala ve vzduchu bezvládně držená Castrem.

Nepříliš zdařilého gesta si začali všímat novináři a další lidé na sociálních sítích. Například Simon Ricketts z britského deníku The Guardian na Twitteru poznamenal, že Obama použil starý trik s „falešnou rukou“, aby Castra zesměšnil.

Server amerického listu USA Today se zase řečnicky zeptal, jestli to nebylo tím, že se Obama nechtěl s Castrem držet za ruce. Na vysvětlení se novináři zeptali i mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta, ale ten prozatím neodpověděl.

Gesto s ochablou rukou uzavřelo tiskovou konferenci, na které se oba prezidenti shodli, že chtějí dále zlepšovat vztahy mezi svými zeměmi. Jednotu ale nenašli v otázce dodržování lidských práv a rozvíjení demokracie.

Podle CNN byl brífink mimořádný i v tom, že kubánský komunistický vůdce na začátku povolil jen jednu otázku a byl pak zaskočený přívalem dotazů, na které ještě nikdy neodpovídal.

Mimo jiné prohlásil, že v jeho zemi nejsou političtí vězni, a dodal, že pokud dostane seznam zadržovaných z politických důvodů, okamžitě je nechá propustit. Exiloví disidenti na to okamžitě reagovali zveřejněním takového seznamu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků