Hlavní obsah
Donald Trump Foto: Scott Audette, Reuters

Část republikánů chce odříznout Trumpa, aby zachránili aspoň volby do Kongresu

Sedmdesát republikánů, včetně bývalých poslanců, se v dopise obrátila na stranické vedení, aby přestalo v kampani podporovat prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, uvedla v pátek BBC. Obávají se, že by jeho údajná nekompetentnost a snaha lidi rozdělovat mohla v listopadových prezidentských volbách způsobit straně porážku nejen v prezidentských, ale i v senátních a sněmovních volbách.

Donald Trump Foto: Scott Audette, Reuters
Část republikánů chce odříznout Trumpa, aby zachránili aspoň volby do Kongresu

„Jenom okamžitý přesun všech dostupných zdrojů Národního výboru republikánů (RNC) k ohroženým senátním a sněmovním kampaním může zabránit tomu, aby je stáhla ke dnu kotva v podobě Donalda Trumpa, kterou mají přivázanou ke krku,“ napsali republikáni v listu.

„To by nemělo být složité rozhodnutí s ohledem na to, jak vyprchávají šance Donalda Trumpa na zvolení prezidentem,“ píší ještě v dopise s jasnou narážkou na výsledky posledních průzkumů. V těch podpořilo demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou 42 procent respondentů, zatímco Trumpa jen 35 procent. [celá zpráva]

Třetiny: 1:1, 0:1, 2:0. Branky a nahrávky: 12. Taratuchin (Grigorenko, Pěrežogin), 45. Grigorenko (Taratuchin, Pěrežogin), 52. Trubačev (Polušin, Tjutin) - 13. Parenteau (Bouchard, White), 37. Upshall (Laich, Parenteau). Rozhodčí: Radbjer - Feola, Takula. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 10.594.

Rusko: Medvěděv - Grebeškov, Tjutin, Kornějev, Kolcov, Kondratěv, Ljubušin, Fachrutdinov, Ježov - Polušin, Trubačev, Ovečkin - Pěrežogin, Taratuchin, Grigorenko - Anšakov, Kajgorodov, Žerděv - Arťuchin, Pestunov, Šiškanov. Trenér Rafael Išmatov.

Kanada: Fleury - Eminger, Bell, Woywitka, Colaiacovo, Stajan, White, Rouleau, Paetsch - Paille, McClement, Tootoo - Laich, Bouchard, Parenteau - Campbell, Roy, Lupul - Upshall, Wellwood, Gordon. Trenér Marc Habscheid.

Předseda RNC Reince Priebus přitom už ve čtvrtek podle časopisu Time pohrozil, že by mohl přestat sponzorovat Trumpovu kampaň a vrhnout prostředky na kampaň pro voleb do Kongresu.

Trump: Abych nepřestal sponzorovat já je

Důvodem jsou nejen poslední kontroverzní výroky Trumpa o Obamovi a Clintonové jako zakladatelích Islámského státu či označení bývalé ministryně zahraničí za ďábla nebo urážky matky padlého muslimského amerického vojáka. [celá zpráva]

Trump také odmítl podpořit znovuzvolení předsedy republikánů ve sněmovně a senátora John McCaina.

Trump na výzvu okamžitě zareagoval s tím, že se nestará o to, že by ho mohla strana odříznout. „Všechno, co bych musel udělat, je přestat sponzorovat republikány.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků