Hlavní obsah

BP údajně zatajuje klíčové důkazy k ropné havárii

Majitel potopené ropné plošiny Deepwater Horizon v tajném interním dokumentu obvinil petrochemickou firmu BP, že zadržuje důležité důkazy potřebné k objasnění nejhorší ropné havárie v dějinách USA. Ve čtvrtek o tom informovala agentura AP, která má dokument k dispozici.

BP údajně zatajuje klíčové důkazy k ropné havárii

BP si od Transoceanu plošinu pronajala, zařízení ale v dubnu vybuchlo a z vrtu začala unikat ropa. Poškozený vrt se podařilo uzavřít v červenci, definitivně umrtven má být v září.

V ostře formulovaném dopise pro právní zástupce těžařské firmy Transocean uvádí, že BP má klíčové informace k objasnění úniku ropy a předchozího výbuchu plošiny, při kterém zahynulo 11 dělníků.

Neochotou předat tyto dokumenty prý BP překazila Transoceanu vyšetřování a zabránila státu, federálním vyšetřovatelům a rodinám zemřelých zjistit, co se v Mexickém zálivu stalo.

Kopie dopisu byly zaslány vládním agenturám a právníkům vyšetřujícím ropnou havárii, napsala AP.

BP obvinění popírá

Mluvčí BP Elizabeth Ashfordová řekla, že těžařská společnost dopis prostudovala. Zdůraznila, že informace Transoceanu jsou chybné a zavádějící, zvláště obvinění ze zatajování důkazů.

Zmocněnec americké vlády pro likvidaci ropné havárie Thad Allen dnes oznámil, že poškozený vrt bude definitivně zapečetěn až v září a ne tento měsíc, jak se původně předpokládalo. Práce podle něj začnou po 6. září, kdy se v USA slaví Svátek práce. Inženýři BP totiž podle Reuters chtějí vyměnit vadnou tlakovou pojistku. Jde o systém ventilů, které mají zabránit nekontrolovanému úniku ropy během hloubení vrtu. Zařízení si musí poradit s extrémním tlakem.

BP hloubí odlehčovací vrt, kterým chce spodem na místo havárie hnát speciální bahno s cementem. Tato "zátka" definitivně zneškodní vrt, který byl již na začátku srpna zabetonován. Bahnem je nazývána speciální těžká tekutá hmota, kterou těžaři používají.

Vyšetřování katastrofy, při níž ropa téměř tři měsíce volně proudila do moře, zatím odhalilo, že poplašné zařízení pro varování před hrozícím výbuchem na těžební plošině bylo před neštěstím úmyslně vypnuto. Stephen Bertone, bývalý vrchní inženýr Deepwater Horizon úřadům také řekl, že po dlouhou dobu byla zanedbávána údržba plošiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků