Hlavní obsah

BP začala do poškozeného ropného vrtu vhánět cement

5. 8. 2010, 17:51 – New York

Petrochemická firma BP začala ve čtvrtek pumpovat do poškozeného ropného vrtu v Mexickém zálivu cement. Jde o další fázi operace, která má trvale izolovat a umrtvit havarovaný vrt, uvedla agentura AP. K cementování přistoupila několik hodin poté, co jí postup americké úřady povolily.

Foto: Reuters

Společnost BP začala do poškozeného vrtu v Mexickém zálivu vhánět cement.

Článek

"Tato procedura (cementování) doplní pokračující hloubení odlehčovacích vrtů," oznámila BP. Pomocné vrty, které mají být hotovy ve druhé polovině srpna, učiní pomyslnou tečku za zapečetěním poškozeného místa. Těmito pomocnými vrty chce BP vhánět bahno s cementem spodem do poškozeného vrtu.

"Vzhledem k úspěšné první fázi operace a pozitivnímu vyhodnocení výsledků testu jsem pověřil BP zacementováním poškozeného vrtu," prohlásil podle agentury Reuters o několik hodin dříve admirál americké pobřežní stráže Thad Allen, který na záchranné operace dohlíží.

Při předchozí fázi umrtvení vrtu se díky tlaku bahna vháněného do poškozeného vrtu podařilo vytvořit pevnou "zátku", která brání ropě v dalšímu úniku. Bahnem je nazývána speciální těžká tekutá hmota, kterou těžaři používají. [celá zpráva]

Obama uvítal pokrok

Americký prezident Barack Obama, kterému postup Bílého domu při řešení havárie vynesla značnou kritiku a pokles popularity, ve středu podle agentury AP výrazný pokrok při likvidace ropné havárie uvítal. Únik ropy do Mexického zálivu se podle něj "konečně blíží konci".

Podle pondělního odhadu americké vlády od dubna do zálivu uniklo 4,9 miliónu barelů ropy. Jde tak o největší katastrofu svého druhu v dějinách. Předchozí největší podobné neštěstí byla nehoda na mexickém vrtu Ixtoc v roce 1979. Do moře tehdy uniklo 3,3 miliónu barelů ropy.

Americká vláda tento týden oznámila, že 75 procent uniklé suroviny se doposud vypařilo, rozptýlilo nebo bylo jiným způsobem zachyceno. Někteří experti se proto podle Reuters domnívají, že pobřeží se tak zřejmě vyhne nejčernějším scénářům o ekologické zkáze. [celá zpráva]

Reklama

Související články

Ropná skvrna mizí rychleji, než se čekalo

28. 7. 2010, 18:55

Ropa z mořské hladiny v Mexickém zálivu mizí rychleji, než se očekávalo. V úterý, tedy sto dní, od počátku úniku ropy do zálivu, to podle deníku The Washington...

Výběr článků