Hlavní obsah
Bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg Foto: ČTK/AP

Bloomberg do boje o Bílý dům nejde, pomohl by Trumpovi nebo Cruzovi

Bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg nezasáhne do boje o Bílý dům. Původně uvažoval, že by se do prezidentských voleb zapojil jako nezávislý kandidát. Teď uvedl, že je jasné, že by nemohl vyhrát. Svou kandidaturou by prý riskoval, že usnadní výhru republikánovi Donaldu Trumpovi nebo Tedu Cruzovi.

Bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg Foto: ČTK/AP
Bloomberg do boje o Bílý dům nejde, pomohl by Trumpovi nebo Cruzovi

„Věřím, že bych vyhrál v několika rozličných státech,“ uvedl Bloomberg v editorialu na stránkách Bloomberg View, který nazval „Riziko, které nepodstoupím“. Ani vítězství, v něž věří, by mu však podle jeho prognóz ke zvolení prezidentem nestačily.

Třetiny: 1:1, 0:1, 2:0. Branky a nahrávky: 12. Taratuchin (Grigorenko, Pěrežogin), 45. Grigorenko (Taratuchin, Pěrežogin), 52. Trubačev (Polušin, Tjutin) - 13. Parenteau (Bouchard, White), 37. Upshall (Laich, Parenteau). Rozhodčí: Radbjer - Feola, Takula. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 10.594.

Rusko: Medvěděv - Grebeškov, Tjutin, Kornějev, Kolcov, Kondratěv, Ljubušin, Fachrutdinov, Ježov - Polušin, Trubačev, Ovečkin - Pěrežogin, Taratuchin, Grigorenko - Anšakov, Kajgorodov, Žerděv - Arťuchin, Pestunov, Šiškanov. Trenér Rafael Išmatov.

Kanada: Fleury - Eminger, Bell, Woywitka, Colaiacovo, Stajan, White, Rouleau, Paetsch - Paille, McClement, Tootoo - Laich, Bouchard, Parenteau - Campbell, Roy, Lupul - Upshall, Wellwood, Gordon. Trenér Marc Habscheid.

„Když se podívám na data, je mi jasné, že kdybych vstoupil do boje, nevyhrál bych,“ prohlásil. Dodal, že by zřejmě jen zvýšil šance republikánského kandidáta.

„Podle toho, jak to teď vypadá, a s republikány v obou komorách Kongresu, je slušná šance, že by moje kandidatura vedla ke zvolení Donalda Trumpa nebo senátora Teda Cruze. Toto riziko nemohu s čistým svědomím podstoupit“.

Z prohlášení 74letého miliardáře, který byl v minulosti demokratem, načež přešel k republikánům, ale následně se zase vrátil do řad demokratů, plyne, že se nechce postavit Hillary Clintonové, protože věří, že má šanci získat nominaci a ve volbách porazit některého z vedoucích republikánů.

Zjevně ji také považuje za přijatelnější než Trumpa a Cruze a nechce jí ubírat hlasy.

„Demagog Trump”

Bloomberg sice přiznává, že se přátelí i s Trumpem, ale ten podle něj společnost rozděluje. O realitním magnátovi také prohlásil, že vede „tu nejdemagogičtější prezidentskou kampaň, a pase se na předsudcích a obavách lidí“.

Bloomberg se dal dříve slyšet, že pokud by republikáni nominovali Trumpa a demokraté Clintonovou, mohl by kandidovat také proto, že žádný z kandidátů se mu nezamlouvá jako budoucí hlava USA.

Související témata:

Micheal Bloomberg slaví vítězství ve volbách do úřadu newyorského starosty.

Foto: Shaun Best , Reuters

Donald Trump

Foto: Scott Audette, Reuters

Hillary Clintonová

Foto: John Locher, ČTK/AP

Uvedl, že je připraven dát na kampaň závratnou miliardu dolarů (24 miliard korun). Podle průzkumu agentury Reuters a agentury Ipsos by však Bloomberga jakožto centristického kandidáta volilo jen 12 procent lidí. Dalších 41 procent by volilo Clintonovou, Trumpa 31 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků