Hlavní obsah

Bin Ládin je na fotografiích znetvořený, USA se je bojí zveřejnit

Ve Spojených státech i mezi politiky sílí volání po zveřejnění fotografií mrtvého Usámy bin Ládina. Mohly by definitivně umlčet hlasy pochybovačů, které tvrdí, že ve skutečnosti nebyl zabit při akci v noci na pondělí. Obamova vláda ale se zveřejněním váhá, protože nejhledanější terorista má na snímku znetvořený obličej. Bojí se, že by takovýto obrázek pobouřil muslimy a radikály podnítil k odvetným akcím, uvádí televize ABC.

Bin Ládin je na fotografiích znetvořený, USA se je bojí zveřejnit

ABC uvedla, že fotografie by mohla být zveřejněna již dnes.

Bin Ládina zasáhly dvě kulky, jedna do hrudi a druhá nad levým okem. Když vystupovala, utrhla mu kus lebky.

„Je to velmi názorné,“ řekl jeden z vládních úředníků televizi NBC. Fotografie viděli i někteří kongresmani. Přesto neustává v Kongresu volání po jejich zveřejnění. Právě fotografie by mohly potvrdit americkou verzi zásahu.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Pevnost Usámy bin Ládina byla zapečetěna

Video: Reuters

Pro zveřejnění je i předseda senátního výboru pro vnitřní bezpečnost Joe Lieberman a republikánská senátorka Susan Collinsová. Řekli, že zveřejnění fotografií může být nezbytné, i když se Obamova administrativa hájí tím, že to není nutné, protože jsou tu další důkazy včetně testu DNA. I poradce Baracka Obamy pro bezpečnost a boj proti terorismu John Brennan uvádí, že zveřejnění fotografií zvažuje.

Musíme si být jisti, budeme ctít důstojnost Usámy bin Ládina, byla-li tu nějaká.
předseda sněmovního výboru pro tajné služby Mike Rogers

Naopak proti je předseda sněmovního výboru pro tajné služby Mike Rogers: „Musíme si být jisti, budeme ctít důstojnost Usámy bin Ládina, byla-li tu nějaká. Neměli bychom rozdmýchat problémy v dalších místech na světě a je tu pořád dost důkazů, aby lidé byli přesvědčeni, že je to Usáma bin Ládin.“

Zásah byl brutální a likvidační

Fotografie by také mohla ukázat, že zásah byl proveden s brutální tvrdostí. Ládin byl údajně zabit až na konci přestřelky. Je přitom možné, že se sám nebránil a ještě se ho snažila chránit jeho žena svým vlastním tělem.

I záběry z domu, kde se bin Ládin ukrýval, ukazují, že zásah byl tvrdý. Ve zdi je otvor po explozi granátu nebo hlavice rakety, na posteli na podlaze zaschlá krev, která potřísnila i koberec.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Útok na bin Ládina jeho sousedé natočili na mobil

Video: Reuters

Už se objevily zprávy, že akce skoro čtyřiceti mužů ve vrtulnících byla likvidační a šlo o to zabít bin Ládina a ne jej dopadnout a postavit před soud. [celá zpráva]

Tyto zprávy se pokoušel vyvrátit Brennan, podle něhož byla zvažována i možnost zajmout ho. Sám ale přiznal, že to byla spíše teoretická možnost. Navíc byla podmíněna tím, že by to neohrožovalo útočníky. Hlavní bylo, aby žádný Američan nepadl a nebyl zraněn. [celá zpráva]

Američané už jednou zveřejnili obrázky lidí zabitých při přepadu komanda, šlo o syny Saddáma Husajna. Záběry zkrvavených těl Udaje a Kusaje ale vyvolaly i rozpaky.

Anketa
Měly by se zveřejnit fotografie znetvořeného bin Ládina?
Ano
79.9 %
Ne
20.1 %
Celkem hlasovalo 38100 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků