Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump, vedle kterého stojí viceprezident Mike Pence Foto: Carlos Barria, Reuters

Bílý dům zveřejnil rozsáhlý majetek některých členů administrativy. O Trumpovi mlčí

Ivanka Trumpová a její manžel Jared Kushner zůstávají spojeni s rozsáhlým majetkem v hodnotě až 740 miliónů dolarů (19 miliard Kč). Vyplývá to ze zprávy, kterou Bílý dům v pátek vydal k majetkovým poměrům zhruba 180 pracovníků administrativy. Dcera prezidenta Donalda Trumpa Ivanka se má stát otcovou asistentkou, její manžel Jared je Trumpovým poradcem. Majetek Donalda Trumpa ani viceprezidenta Mikea Pence do zprávy zahrnut není.

Americký prezident Donald Trump, vedle kterého stojí viceprezident Mike Pence Foto: Carlos Barria, Reuters
Bílý dům zveřejnil rozsáhlý majetek některých členů administrativy. O Trumpovi mlčí

Podle agentury Reuters zpráva ukazuje, že Trump je obklopen mimořádně bohatými lidmi. Zpráva podává informaci o majetkových poměrech pracovníků před jejich vstupem do vládních služeb.

Gary Cohn, který řídí Národní ekonomickou radu, má podle dokumentu majetek v hodnotě mezi 253 až 611 milióny dolarů (až 15 a čtvrt miliardy Kč). Rok před nástupem do Bílého domu se jeho roční příjem pohyboval kolem 77 miliónů dolarů (téměř dvě miliardy Kč).

Ivanka Trumpová si podle listu The New York Times ponechává podíl v Trumpově mezinárodním hotelu ve Washingtonu, který je nedaleko Bílého domu, a podle zprávy z něj Ivančiny příjmy mezi lednem 2016 a letošním březnem činily až pět miliónů dolarů (125 miliónů korun).

Ivanka Trumpová a její manžel Jared Kushner

Foto: Jim Bourg, Reuters

Bannon má jen v nemovitostech přes čtvrt miliardy

Trumpův hlavní stratég Stephen Bannon přiznal do zprávy příjem 191 000 dolarů z firmy Breitbart News Network, 125 000 dolarů z Cambridge Analytica, jež obě pracovaly pro Trumpa při jeho kampani. Dalších 61 000 dolarů mu zaplatila konzervativní nezisková organizace Government Accountability Institute a všechny tři tyto společnosti podporuje finančník a jeden z největších dárců republikánů Robert Mercer a jeho dcera Rebekah.

Hlavním Bannonovým majetkem je konzultační firma Bannon Strategic Advisors, jejíž cena se odhaduje na pět až 25 miliónů dolarů. Vlastní také bankovní konto s více než dvěma milióny dolarů (zruba 50 mil. Kč) a nemovitosti v hodnotě přesahující deset miliónů dolarů (přes 250 mil Kč).

Trumpova mluvčí Kellyanne Conwayová si loni vydělala přes 840 000 dolarů (21 miliónů korun) a hodnota jejího majetku se pohybuje podle NYT mezi 11 a 44 milióny dolarů.

Vláda boháčů

Trumpova administrativa se označuje za jednu z nejmajetnějších v dějinách USA. Majetek jejích vysoce postavených členů se podle agentury Bloomberg odhaduje na 12 miliard dolarů.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer ke zprávě v pátek řekl, že "lidé nyní vidí zajímavou věc - jež by se měla slavit - totiž, že prezident přivedl do své administrativy, a zejména do Bílého domu, mnoho schopných lidí".

Demokratičtí poslanci upozorňují na možný střet zájmů v případě Kushnera, který je zapojen stejně Trump do newyorského realitního prostředí.

V pátek byl také zveřejněn plán, jak se má Kushner odpoutat od rozsáhlého podnikání, jež řídil spolu se svým otcem. Kushner vystoupil z vedení ve více než 200 podnicích rodinné firmy, ale podle NYT může stále požívat zisku z mnoha z nich. Larry Noble, který v minulosti pracoval jako poradce pro federální volební komisi, řekl, že tento plán není dostatečný. "I když je vystoupení z vedení podniků významný krok, (Kushner) má stále prospěch z těchto podniků a představuje možnost střetu zájmů," řekl Noble.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků