Hlavní obsah
Prezuident Joe Biden Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Bidenovy kiksy zneklidňují demokraty

Jednatřicet poslanců Kongresu za Demokratickou stranu v dopise požaduje, aby prezident USA nadále nebyl jediným, kdo má výhradní právo rozhodnout o nasazení jaderných zbraní. Iniciativa vznikla už v době prezidentství Donalda Trumpa, který po Twitteru vzkazoval do KLDR, že má větší raketu. Někteří komentátoři však současný dopis dávají do souvislosti s údajnou špatnou mentální kondicí současného prezidenta Joea Bidena (78).

Prezuident Joe Biden Foto: Jonathan Ernst, Reuters
Bidenovy kiksy zneklidňují demokraty

Demokratičtí zákonodárci v dopise z konce února žádají Bidena, aby zvážil možnost zavedení povinné kontrasignace rozhodnutí o jaderném útoku, a to například podpisem viceprezidenta nebo šéfa Sněmovny reprezentantů. Nyní je šéf Bílého domu z pozice vrchního velitele ozbrojených sil jediným, kdo může povolit použití atomové výzbroje, a to jen na základě svého vlastního rozhodnutí.

„To dokládá, s jakým znepokojením sledují straničtí přátelé Bidenův zdravotní stav,“ vyvozuje z toho německý týdeník Focus. Podle komentátora Bidenovi přátelé i protivníci nemohou přehlédnout náznaky toho, že hlava státu projevuje slabost nejen tělesnou, ale především mentální.

Jak se jen vlastně jmenuje...

Na sociálních sítích se dostalo více než milion zhlédnutí záběrům, jak prezident při vystupování po schůdcích k letadlu Air Force One před cestou do Atlanty třikrát zakopne a spadne. „Každý může jednou zaškobrtnout, avšak jeho malér se řadí k sérii několika jiných, především verbálních uklouznutí,“ upozorňuje Helmut Markwort (84), komentátor Focusu.

Jsou to kiksy ve stylu roztržitého profesora, nebo jejich vyhodnocení může vyústit do závěru znepokojujícího nejen Spojené státy?

Muž považovaný dlouhá léta ze jednoho z nejlepších řečníků své strany stále častěji zadrhává. Bez chyby se mu daří pouze výstupy, při nichž může použít čtecí zařízení.

Během projevu o vakcínách mluvil o viceprezidentce Kamale Harrisové (56) jako o prezidentce. Když chtěl v Houstonu vyjmenovat demokratické poslance, upadl do rozpaků, pletl si jména a nakonec řekl: „Co tady dělám? Ztratil jsem přehled!“

Stejnému faux pas se nevyhnul při proslovu spatra u příležitosti Mezinárodního dne žen. Chtěl složit poklonu dvěma vojákyním čerstvě jmenovaným do generálských hodností. Vypadlo mu však jméno ministra obrany, ale i ministerstva. Uchýlil se k vysvětlení: „Rád bych poděkoval bývalému generálu, říkám mu stále ještě generál – muži, který řídí ten dům tam naproti.“ Domem naproti mínil Pentagon na druhém břehu řeky.

Taháky na tiskovce

Tradiční zahajovací setkání s novináři odkládal tak dlouho, až se zapsal do historie. „Patnáct posledních Bidenových předchůdců uspořádalo formální tiskovou konferenci do 33 dnů od nástupu do funkce,“ vypočítal dokonce Jake Tapper, novinář a moderátor CNN, demokratům tradičně nakloněné.

Když na tiskovku, v 64. den úřadování, konečně došlo, záběry prokázaly, že prezident měl na tahácích předem připravené odpovědi na otázky – včetně jmen a profilů novinářů, kteří konkrétní dotazy později položili.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků