Hlavní obsah

Bezpilotní letoun poprvé přistál na palubě letadlové lodi

Bezpilotní letoun X-47B amerického námořnictva je prvním dronem, který kdy přistál na palubě letadlové lodi. Ve středu dosedl na nosič USS George H. W. Bush plující asi 130 km od pobřeží Virginie. Námořnictvo to označilo za milník v historii letectva, napsal list The Washington Post.

Bezpilotní letoun poprvé přistál na palubě letadlové lodi

Stroj odstartoval kolem poledne místního času ze základny námořnictva Patuxent na jihu Marylandu. Letěl asi 230 kilometrů na jih k letadlové lodi USS George H. W. Bush. V rámci testu bylo první přistání odmítnuto, stroj nedosedl  a  bylo mu přikázáno kroužit kolem lodi a zkusit přistát znovu. Při druhém pokusu drone hákem zachytil třetí lano natažené napříč paluby. Přistání odpovídalo tomu, jakým způsobem přistávají palubní letadla námořnictva.

Bezpilotní letoun X-47B na letadlovou lodí USS George H. W. Bush

Foto: Rich-joseph Facun, Reuters

Přistáním vyvrcholil osm let trvající vývoj stroje, který přišel daňové poplatníky na 1,4 miliardy dolarů. „Co jste zde viděli, je první z nové generace námořních letadel a to, jaké úžasné možnosti nám poskytnou,“ řekl velitel amerického námořnictva Ray Mabus.

Bezpilotní letoun X-47B po přistání na palubě letadlové lodi USS George H. W. Bush

Foto: Rich-joseph Facun, Reuters

Stroj ve tvaru samokřídla ve středu posunul dále hranice možností dronů, už v květnu se stal prvním bezpilotním letadlem, které z mateřské lodi odstartovalo.

Námořnictvo sice používá bezpilotní letadla v oblastech bojů už patnáct let. Možnost startovat a přistávat na palubách letadlových lodí zvyšuje jejich možnosti a bojových dosah.

X-47B pilot přelétává na palubou mateřské lodi USS George H. W. Bush.

Foto: Rich-Joseph Facun, Reuters

Oproti bezpilotním letadlům Predator a Reaper, které námořnictvo používá zejména k útokům na islámské radikály na afghánsko-pákistánských hranicích, ale i v Somálsku nebo v Jemenu, je i řízení X-47B mnohem pokročilejší. Zatímco predatory a reapery musí ovládat na dálku pilot s joystickem, X-47B se drží předem naplánované trasy, ale přistává zcela sám.

X-47B společnosti Northrop Grumman je ovšem pouze experimentální demonstrátor a bude trvat několik let, než se na jeho základě vyvine sériový stroj.

Námořnictvo už plánuje soutěž na bezpilotní letadlo, které by mělo být zařazeno do výzbroje v roce 2019.

Bezpilotní letoun X-47B zachytil záchytné lano na palubě mateřské lodi USS George H. W. Bush.

Foto: Steve Helber, ČTK/AP

Stroje by měly sloužit především pro průzkum a pozorování a jako tankovací letadla. Jejich výhodou je, že mohou zůstat ve vzduchu až 30 hodin.

Počítá se ale také s tím, že by se využívaly i k útokům, přičemž by mohly těžit z toho, že jsou „neviditelné“ pro radary. Tvar X-47B odpovídá letounům kategorie stealth, které jsou obtížně zjistitelné radary.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků