Hlavní obsah

Velký rozruch mezi ufology a vesmírnými nadšenci vyvolalo počátkem týdne video, které z okénka Mezinárodní kosmické stanice (ISS) natočil astronaut Cris Cassidy (43).

Astronaut natočil UFO. Je to jen anténa, odbyla ho NASA

Na záběru na sluneční panel nákladní lodě Progress 52 se objevilo svítící těleso. Drobný váleček s půlkulovou „září“ se pohyboval naprosto synchronně se stanicí, později se ale odpoutal a začal pomaloučku stoupat, až zmizel.

Cassidy událost nahlásil pozemnímu středisku v Houstonu. Odpověď přišla obratem a byla překvapivě strohá. „Ruští kontroloři letu ISS objekt identifikovali jako kryt antény servisního modulu Zvezda,“ oznámila NASA.

„Nemožnost odhadnout vzdálenosti, relativní pohyb a velikost viděných předmětů zcela zákonitě vedou k počáteční chybné interpretaci jevů vně stanice,“ poznamenal někdejší technik raketoplánů James Oberg.

Domnělé UFO zaměstnalo Fjodora Jurčichina a Alexandra Misurkina při výstupu do volného prostoru. Na pokyn řízení letu prověřovali stav krytů šestice antén WAL modulu Zvezda – právě jeden uvolněný kryt považoval Cassidy za UFO.

Související téma

Mezinárodní vesmírná stanice ISS

Foto: Profimedia.cz

Zvezda je součástí ISS od července 2000. Válec o délce 13 m
a průměru 4,5 m s obřími slunečními panely je jádrem ruské části ISS. Jsou v něm zařízení na udržování životních podmínek a ubikace dvou členů posádky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků