Hlavní obsah
 

Američtí vojáci natáhli u hranic s Mexikem žiletkový drát

Američtí vojáci v Texasu u měst Donna a Hidalgo na hranicích s Mexikem od neděle budují několik set metrů dlouhé zátarasy z žiletkového drátu. Pohraniční stráž opatření označila za „nezbytné přípravy“ na příchod migrantů, kterých z Latinské Ameriky nyní v rámci čtyř karavan směřuje do USA zhruba 12 000.

 
Američtí vojáci natáhli u hranic s Mexikem žiletkový drát

Ze snímků, které zveřejnilo americké letectvo, jež pohraničníkům též vypomáhá, je patrné, že vojáci vybudovali 300 metrů dlouhý zátaras u hraničního přechodu u měst Donna a Hidalgo na jihu Texasu. Bariéra byla vybudována na břehu hraniční řeky Rio Grande pod mostem, který spojuje Mexiko s Texasem.

O natahování ostnatého drátu na různých místech hranice již o víkendu na předvolebním mítinku v Montaně hovořil republikánský prezident Donald Trump, který je hlasitým zastáncem ostře střeženého pomezí. „Na ostnatý drát, když je použit, jak má být, může být krásný pohled,” řekl svým příznivcům.

Americký voják vytváří u hranic s Mexikem zátaras z žiletkového drátu.

Foto: Delcia Lopez, Reuters

Pohraniční stráži s ostrahou vypomáhá vojsko. Ministerstvo obrany uvedlo, že je připraveno nasadit až 7000 vojáků. Trump sice hovořil až o 15 000 mužů a žen ve zbrani, ale zatím nařídil přesun 5200 vojáků, z nichž na místo dorazilo 900, uvedl web The Hill.

Američtí vojáci natahují žiletkový drát u hranic s Mexikem.

Foto: Delcia Lopez, Reuters

První karavana migrantů mířících ze středoamerických zemí do USA už dosáhla hlavního města Mexika, uvedl týdeník Newsweek. Momentálně je v ní asi 4000 až 5000 migrantů zejména z Hondurasu, Salvadoru a Guatemaly. Počet se asi o dva tisíce snížil. Karavana putuje přes stát Veracruz. K přechodu v Hidalgu u texaského města McAllen jí zbývá přes 1100 kilometrů.

K hranicím s USA v Mexiku nyní postupují celkem čtyři karavany migrantů. Poslední, kde je tisíc až 1500 lidí, překročila v pátek řeku Suchiate oddělující Mexiko od Guatemaly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků