Hlavní obsah
 

Miliardy pro dvojici žalující firmu kvůli rakovině z herbicidu Roundup

Kalifornská porota přiznala více než dvě miliardy dolarů (zhruba 46 miliard korun)dvojici, která žalovala společnost Bayer za způsobení rakoviny přípravkem Roundup, který obsahuje údajně rakovinotvorný herbicid glyfosfát. Agentura Reuters připomíná, že je to třetí a dosud nejtvrdší verdikt proti firmě Bayer kvůli danému přípravku.

 
Miliardy pro dvojici žalující firmu kvůli rakovině z herbicidu Roundup

Porota soudu v kalifornském Oaklandu dospěla k závěru, že společnost Bayer je odpovědná za způsobení non-Hodgkinových lymfomů, což je onemocnění způsobující rakovinu krve, Alvovi a Albertě Pilliodovým.

Manželský pár, dnes penzisté, používal přípravek Roundup na hubení plevele na svém pozemku u San Franciska po 35 let, píše Süddeutsche Zeitung. Oba posléze onemocněli rakovinou.

Zleva Alva Pilliod, právník Brent Wisner, Alberta Pilliodová a druhý právník Michael Miller

Foto: Paul Elias, ČTK/AP

V předchozích dvou případech soudy přiznaly postiženým odškodnění ve výši přibližně 80 milionů dolarů (1,84 miliardy korun).

Firma Bayer popírá tvrzení, že glyfosát, který Roundup obsahuje, způsobuje rakovinu. Bayer koupil společnost Monsanto, dlouholetého výrobce Roundupu, za 63 miliard dolarů (1,42 bilionu Kč) v loňském roce.

Herbicid Roundup v regálu obchodu v San Francisku

Foto: Haven Daley, ČTK/AP

Glyfosát je nejrozšířenějším herbicidem na světě a Roundup byl prvním produktem, který je na této látce založený. Dnes už ale není chráněn patentem a na trhu je k dispozici mnoho dalších verzí. Bayer už dříve přiznal, že kvůli tomuto herbicidu čelí ve Spojených státech 13 400 žalobám.

Řada akcionářů tlačí na představenstvo společnosti Bayer, aby se ve Spojených státech uzavřela dohoda s lidmi, kteří společnost kvůli přípravku žalují. Firma se tomuto kroku snaží vyhnout. Znamenalo by to přiznání, že přípravek je nebezpečný. Zabiják plevelů se stále prodává bez specifického varování proti rakovině, je to jeden z nejprodávanějších produktů společnosti Monsanto.

Chemickou látku glyfosát označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků