Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump při vystoupení v Manchesteru v New Hampshiru Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Americký prezident slíbil, že v Grónsku nepostaví Trump Tower

Americký prezident Donald Trump v noci na úterý opět rozvířil kontroverzní diskuzi, kterou vyvolala informace, že Spojené státy uvažují o koupi Grónska. Zveřejnil fotomontáž grónské vesnice s malebnými dřevěnými domky, vedle kterých stojí mrakodrap Trump Tower s textem: „Slibuji, že toto Grónsku neudělám.”

Americký prezident Donald Trump při vystoupení v Manchesteru v New Hampshiru Foto: Jonathan Ernst, Reuters
Americký prezident slíbil, že v Grónsku nepostaví Trump Tower

Americký list The Wall Street Journal minulý týden informoval, že Trump uvažuje o koupi Grónska, autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě se zhruba 56 000 obyvatel.

V neděli tuto informaci potvrdil ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow a sám prezident Trump později řekl, že nedávno o možnosti koupit Grónsko jednal, považuje ji za „strategicky” zajímavou, nejde podle něj ale o bezprostřední prioritu.

Dánské politiky debata o Grónsku pobouřila. Premiérka Mette Frederiksenová ji označila za „absurdní” a prohlásila, že Grónsko není na prodej. Bývalý předseda vlády Lars Lökke Rasmussen na Twitteru napsal, že se ze strany amerického prezidenta musí jednat o „aprílový žert”. „Ale úplně mimo sezonu,” dodal.

Reakce uživatelů Twitteru na úterní prezidentův zjevně žertovný příspěvek se značně lišily. Zatímco jedni oceňují Trumpův smysl pro humor, podle jiných prezident „už nadobro přišel o rozum”.

Spojené státy mají s nákupem cizích území své zkušenosti, i když poměrně dávné. V roce 1867 od carského Ruska koupily Aljašku, v roce 1803 od Francie rozsáhlé území kolonie Louisiana. Nabídku odkoupit Grónsko předložil Washington Kodani už v roce 1946, kdy za ostrov nabízel 100 milionů dolarů (dnes 1,3 miliardy, tedy přes 30 miliard korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků