Hlavní obsah
Kermit Gosnell Foto: Yong Kim, ČTK/AP

Trest doživotního vězení dostal ve středu v americké Filadelfii dvaasedmdesátiletý lékař Kermit Gosnell, který prováděl ilegální potraty i po 24. týdnu těhotenství. Už v pondělí byl uznán vinným z vraždy prvního stupně, za což mu hrozil trest smrti. Gosnell se po vynesení rozsudku vzdal práva na odvolání.

Kermit Gosnell Foto: Yong Kim, ČTK/AP
Americký lékař dostal doživotí za ilegální potraty

Trestu smrti se vyhnul výměnou za to, že se vzdá práva na odvolání a možnosti požádat o podmínečné propuštění. Gosnell podle soudu prováděl potraty dlouho po 24. týdnu těhotenství, což je v americkém státě Pensylvánie nejvyšší zákonem stanovená lhůta. Prokazatelně způsobil smrt nejméně dvou živě narozených dětí, které přišly na svět při interrupci, za což dostal dva tresty doživotí. Třetí případ ze sedmi ohlášených se ještě prokazuje, čtyři byly odloženy.

Odsouzen byl i za vraždu třetího stupně. Způsobil smrt 41leté 45 kilogramů vážící ženě z Bhútánu Karnamaje Mongarové, kterou předávkoval sedativy a anestetiky, když u ní prováděl potrat. Měl také nejméně ve dvou stech případech porušit zákon o potratech.

U soudu proti Gosnellovi svědčili někteří zaměstnanci kliniky, podle nichž nezákonné potraty prováděl běžně. Se svými asistenty podle svědků usmrcoval žijící děti tak, že jim "přerušoval míchu". Podle expertů byla jedna Gosnellova nezletilá klientka téměř ve 30. týdnu těhotenství a lékař tehdy údajně žertoval, že dítě je tak velké, že by mohlo "jít na autobus".

Chtěl případ dostat na veřejnost

Lékař podle svého právníka verdikt přijal, v procesu mu prý šlo hlavně o to, aby svůj případ dostal do médií. "Nyní akceptuje to, co se stane. Je to inteligentní člověk," řekl obhájce Jack McMahon. Případ se stal ústředním bodem celonárodní americké diskuse o legálnosti a etice interrupcí.

Policii přivedlo v roce 2011 na stopu ilegálních praktik Gosnellova ústavu podezření, že obchoduje se zakázanými látkami dostupnými pouze na lékařský předpis. Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) pak při prohlídce jeho kliniky objevili 47 embryí uskladněných v mrazácích a další důkazní materiál.

Gosnell v místních médiích ještě před svým zatčením tvrdil, že se snažil interrupcemi pomáhat chudým ženám z místní přistěhovalecké komunity. [celá zpráva]

Pensylvánské úřady čelily tvrdé kritice za to, že dlouhá léta neprováděly pravidelné kontroly na potratových klinikách. Kvůli tomu lékař mohl svou ilegální činnost provádět tak dlouho. Ještě před ukončením procesu proto přišli o místa dva přední zdravotničtí úředníci, stát také zpřísnil podmínky provozu potratových klinik.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků