Hlavní obsah
Ministr zahraničních věcí USA John Kerry Foto: Jacquelyn Martin/Pool , Reuters

Americká špionáž zašla příliš daleko, přiznal Kerry

Spojené státy zašly ve špehování občas „příliš daleko”, připustil podle agentury AFP šéf americké diplomacie John Kerry během videokonference mezi Washingtonem a Londýnem. Rozsáhlý sběr informací o mobilní a elektronické komunikaci prováděný americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA), jehož terčem se stali i američtí spojenci, hájil. Podle ministra posloužil k odvracení teroristických útoků.

Ministr zahraničních věcí USA John Kerry Foto: Jacquelyn Martin/Pool , Reuters
Americká špionáž zašla příliš daleko, přiznal Kerry

„V některých případech, připouštím, stejně jako učinil prezident (Barack Obama), některé z těchto akcí zašly příliš daleko a ujišťujeme, že se to v budoucnu nestane,” řekl Kerry. Praxi NSA ale hájil. Sběr informací je podle něj nezbytný pro boj proti terorismu a zabránění atentátům, jako byly útoky z 11. září 2001 v USA, atentáty v Madridu v březnu 2004 či v Londýně v červenci 2005.

“Zabránili jsme tomu, aby letadla padala, budovy explodovaly a lidé byli vražděni, protože jsme byli schopni být včas informováni o úkladech,„ zdůraznil Kerry.

Aféra kolem americké rozvědky, která údajně sledovala stamiliony telefonických hovorů, v Evropě propukla tento měsíc. Mimo jiné se ukázalo, že Američané sledovali i mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové. Evropští lídři neskrývali rozhořčení a někteří z nich vyzvali Evropskou unii, aby se pokusila se Spojenými státy dosáhnout dohody, která by sledování zapovídala či významně omezovala.

Obama zastavil sledování MMF a Světové banky

Americký prezident Barack Obama nařídil Národní bezpečnostní agentuře (NSA) ukončit odposlouchávání washingtonských sídel Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele, obeznámeného s touto záležitostí.

Obamův pokyn je součástí nynějšího přehodnocování zpravodajských aktivit. Tento krok má také předvést ochotu Bílého domu omezit alespoň některá sledování poté, co bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden odhalil tajné programy shromažďující obrovská množství údajů o protivnících i spojencích Ameriky, jakož i o amerických občanech.

Skutečnost, že NSA sledovala washingtonská sídla MMF a SB, nebyla dříve odhalena. Detaily takových špionážních operací bývají obvykle přísně tajné.

”Spojené státy nevedou elektronické sledování zaměřené na ústředí Světové banky a MMF ve Washingtonu,„ zní oficiální ujištění.  Podle vládního představitele, hovořícího pod podmínkou anonymity, Obama vydal pokyn ukončit sledování před několika týdny, přibližně ve stejné době, kdy nařídil NSA přestat s odposloucháváním sídla OSN v New Yorku.

MMF i Světová banka se zdržely vyjádření, podobně jako NSA či velitel amerických zpravodajských služeb.

Podle bývalého analytika CIA Paula Pillara je třeba brát zřetel na skutečnost, zda skutečný přínos z odposlouchávání MMF odpovídá rizikům plynoucím z prozrazení operace; v současnosti je takový přínos asi minimální.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků