Hlavní obsah
Migranti na hranicích Spojených států a Mexika Foto: Lucy Nicholson, Reuters

Američané pustili do země první žadatele o azyl z mexické karavany migrantů

Americký Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) umožnil vstoupit na území Spojených států prvním migrantům, kteří hromadně dorazili minulý týden k hraničnímu přechodu v San Diegu na mexicko-americké hranici s cílem požádat v USA o azyl. Dalších asi 140 migrantů ze zemí Střední Ameriky čeká na mexické straně hranice.

Migranti na hranicích Spojených států a Mexika Foto: Lucy Nicholson, Reuters
Američané pustili do země první žadatele o azyl z mexické karavany migrantů

Na území USA podle agentury Reuters pod dohledem CBP vstoupilo osm žen a dětí, jejichž žádosti úředníci posoudí. CBP přesný počet vpuštěných žadatelů o azyl neuvedl.

Americká média uvádějí, že migranty nyní čeká dlouhá právní cesta k získání azylu. Podle vládních statistik jsou nicméně žadatelé o azyl ze středoamerických zemí ve třech čtvrtinách případů neúspěšní, takže jsou nakonec ze země deportováni.

Viacrucis Migrante

Žadatelé o azyl u hranice v San Diegu jsou součástí takzvané karavany migrantů, která před více než měsícem vyrazila k americké hranici z jihu Mexika. Takzvaná Viacrucis Migrante, ke které se nyní přidalo přes 1500 lidí, se pořádá už deset let. Organizuje ji nevládní organizace Pueblo Sin Fronteras (Národ bez hranic). Cílem pochodu je vyhnout se ve skupině nebezpečí, která hrozí jednotlivcům při cestě přes Mexiko, a také hromadně upozornit na humanitární krizi ve Střední Americe.

Většina účastníků pochodu je z Hondurasu

Foto: Hans-Maximo Musielik, ČTK/AP

Americký prezident Donald Trump označil karavanu za bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy. Uvedl také, že jejím smyslem je rozvrátit právní a soudní systém USA. Viceprezident Mike Pence v pondělí nicméně ujistil, že úřady posoudí všechny azylové žádosti ve shodě s americkými zákony.

Nynější karavana, čítající přes 1500 lidí, vyrazila 25. března z města Tapachula, které leží na jihu Mexika u hranic s Guatemalou. Množství účastníků překvapilo samotné organizátory. Asi 70 procent z této skupiny jsou Hondurasané, jsou mezi nimi celé rodiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků