Hlavní obsah

Papež František se zastal migrantů utíkajících do USA

18. 2. 2016, 6:26 – Ciudad Juárez

Papež František na mši v mexickém městě Ciudad Juárez vyzval ve středu večer svět, aby ukázal lidskou tvář „tragédii, kterou je nucená migrace”. Svět by si podle něj měl uvědomit, čím si musí procházet lidé, kteří riskují své životy, aby utekli před násilím, vydíráním a chudobou.

Foto: Tony Gentile, Reuters

Papež František

Článek

Papež to řekl ve městě nacházejícím se jen pár set metrů od hranice s Texasem, kam utíkají Mexičané nejen za prací, ale také před násilím války s drogovými kartely,

František Spojené státy, které stále zvyšují ochranu na společném pomezí, nevyzval k tomu, že by měly své hranice otevřít. Namísto toho se obrátil na věřící s tím, aby „otevřeli svá srdce” a uvědomili si, že tisíce obyvatel Střední a Jižní Ameriky, kteří utíkají před násilím páchaným gangy či organizovaným zločinem, jsou oběťmi té nejhorší formy vykořisťování. „Již žádnou smrt! Již žádné vykořisťování!” prohlásil papež.

Ještě před mší se papež zastavil u plotu mezi Mexikem a Spojenými státy, aby se pomodlil za migranty. Vystoupil na speciálně vytvořenou rampu ozdobenou květinami a požehnal stovkám lidí, kteří se shromáždili na americké straně hranice.

Trumpovi se to nelíbí

Problém migrace je jedním z klíčových témat prezidentské kampaně v USA i papežova pontifikátu. Favorit republikánů na úřad prezidenta Donald Trump v úterý papežovu cestu k hranicím kritizoval: „Myslím, že nechápe nebezpečí otevření hranic. Domnívám se, že Mexiko ho k tomu přimělo, protože chtějí zachovat status quo.” Trump prosazuje vyhoštění všech asi 11 miliónů ilegálních imigrantů žijících v USA a vystavění plotu na hranici s Mexikem.

Související téma:

Foto: Alessandro Bianchi , Reuters

Papež František

Papež během celé své pětidenní cesty po Mexiku rovněž kritizoval korupci, sociální problémy a násilí související s obchodem s drogami. Večer místního času (dnes časně ráno SEČ) ze země odletěl zpátky do Vatikánu.

Reklama

Související články

Papež v Mexiku odsoudil obchod s drogami

15. 2. 2016, 6:09

Papež František na nedělní mši na chudém předměstí hlavního města Mexika Ecatepec odsoudil obchod s drogami. Při bohoslužbě pod širým nebem, jíž se zúčastnilo...

Výběr článků