Úřady už dříve obvinily deset zadržovaných a zahájily slyšení, která předcházejí vlastnímu přelíčení. Nejvyšší soud pak ale rozhodl, že konání tribunálů porušuje americké i mezinárodní právní normy a k pokračování je třeba souhlasu Kongresu.

Ve středu prezident George Bush předložil návrh na soudy s obviněnými a řekl, že USA na základnu převezly 14 "klíčových teroristických vůdců".

Mezinárodní výbor Červeného kříže ve čtvrtek oznámil, že jeho pracovníci už příští týden navštíví těchto 14 osob podezřelých z terorismu. Organizace dodala, že se jí od Washingtonu dostalo ujištění, že podobné návštěvy bude moci uskutečňovat pravidelně a že se zadržovanými bude moci hovořit v soukromí.

Obžaloba hrozí 75 lidem

Prokuratura by prý obžalovala patrně kolem 75 zadržovaných, které většinou tvoří lidé podezřelí z terorismu nebo ze spolupráce s teroristickou síti Al-Kájda či s afghánským hnutím Táliban. V některých případech by jim hrozil i trest smrti. Na Guantánamu je nyní kolem 460 vězňů.

USA na této základně shromaždují zajatce, které označují za nepřátelské bojovníky, nikoli za válečné zajatce, na něž se vztahují ženevské konvence. Některé tam zadržují i několik let bez toho, že by jim bylo sděleno obvinění či byli postaveni před soud.

Jde o armádní základnu ležící mimo území USA, zajatci by tak podléhali vojenským zákonům. Jejich případné vojenské soudy by byly první, které by Spojené státy vedly s cizinci od druhé světové války. Uzavření základny požaduje řada mezinárodních organizací, včetně OSN.