Stát Maine se přidal ke Coloradu, Oregonu, Havaji, Vermontu, Washingtonu a federálnímu distriktu hlavního města Washingtonu, kde podobný zákon už platí. Jako vůbec první takový zákon přijal stát Oregon už v roce 1997 a další stát, Washington, se přidal o téměř deset let později. Letos přijetí takové normy podle AP zvažovalo nejméně 18 amerických států.

„Doufám, že tento zákon, který ctí právo na osobní svobodu, bude používán střídmě,“ uvedla demokratická guvernérka Millsová, která dříve vyjádřila nejistotu ohledně přijetí takové normy.

Nevyléčitelně nemocní

Zákonodárný sbor státu Maine schválil návrh zákona o asistované sebevraždě počátkem tohoto měsíce. Stejně tak jako v dalších amerických státech se podpora návrhu odvíjela od stranické příslušnosti – demokraté byli spíše pro, zatímco republikáni proti.

Zákon lékařům umožní předepsat nevyléčitelně nemocným na jejich žádost smrtelnou dávku medikamentu a lidem zapojeným do procesu umožní vyhnout se stíhání pro podezření z vraždy, pokusu o vraždu či asistování sebevraždě. Současná legislativa za smrtelně nemocné považuje pacienty s nevyléčitelnou nemocí, potvrzenou lékařem, která do šesti měsíců způsobí smrt.