Prezident už dříve oznámil, že hodlá tuto rezoluci vetovat, pokud projde oběma komorami Kongresu. Hlasovat má o záležitosti také Senát, kde mají na rozdíl od dolní komory většinu republikáni.

Trump podepsal dekret o vyhlášení stavu nouze 15. února ve snaze obejít Kongres, jehož Sněmovna reprezentantů ovládaná demokraty mu odepřela financování hraniční bariéry. Svým hlasováním sněmovna odmítla Trumpův záměr použít na její výstavbu peníze, které Kongres předtím vyčlenil na jiné účely.

Podle agentury Reuters by mohla rezoluce projít i v Senátu, protože někteří republikáni jsou znepokojeni prezidentovými kroky. Trump však řekl, že snahu o zablokování svého opatření bude vetovat. K přehlasování jeho veta by pak byla nutná dvoutřetinová většina v obou komorách Kongresu a její dosažení je považováno za nepravděpodobné.

Nouzový stav šéf Bílého domu vyhlásil ve snaze získat peníze na bariéru na americko-mexické hranici, jejíž postavení patřilo k hlavním slibům jeho předvolební kampaně. Učinil tak poté, co Kongres nevyšel vstříc jeho požadavku, aby mu letos na hraniční zeď schválil 5,7 miliardy dolarů.