„Přijímám plnou odpovědnost za každý tento čin a přiznávám vinu,“ uvedl Cohen před federálním soudem na Manhattanu. „Slepá loajalita k Trumpovi mě dovedla do temnot, místo ke světlu,“ dodal.

Soudce William Pauley před vynesením verdiktu řekl, že se Cohen přiznal ke skutečnému švédském stolu podvodného jednání a každý z těchto zločinu si sám zaslouží velký trest.

Cohen se v srpnu přiznal k osmi porušením zákona včetně daňových podvodů, lhaní bankám a porušení financování kampaně. [celá zpráva]

Cohen vyplatil peníze bývalé pornohvězdě Stormy Daniels (valstním jménem Stephanie Cliffordová) a modelce z Playboye Karen McDougalové krátce před prezidentskými volbami v listopadu 2016, aby jejich prohlášení neoslabila Trumpovu pozici. Obě ženy tvrdily, že měly sex s Trumpem v době, kdy už byl ženat se současnou manželkou Melanií. McDougalová uváděla, že s ním měla několikaměsíční milenecký vztah.[celá zpráva]

Trump sex s oběma ženami popírá

Náklady hradil Trump

Žalobci uvedli, že platby byly „koordinovány a nařízeny Trumpem“.  Cliffordová, dostala 130 000 dolarů (tři miliony korun), McDougalová ještě o 20 000 dolarů víc. Trump také Cohenovi náklady uhradil. [celá zpráva]

Bývalý Trumpův právník Michael Cohen

Bývalý Trumpův právník Michael Cohen

FOTO: Julie Jacobson, ČTK/AP

Peníze ale nebyly zahrnuty do volebních výdajů, což je porušením zákona o financování voleb. Za to dostal právník trest v délce 36 měsíců.

Tři roky jsou méně, než co žádala žaloba - ta chtěla minimálně pět let, ale trest je vyšší, než jaký požadovali Cohenovi obhájci, uvedla televize NBC.

V listopadu se Cohen přiznal, že navíc lhal Kongresu o realitních plánech Trumpa v Moskvě. Uvedl, že plán stavět tam padl v lednu 2016, i když trval až do půlky tohoto roku. V té době byl už Trump oficiálním kandidátem republikánů na prezidentský úřad. Za to byl Cohen odsouzen na dva měsíce. Tresty se nesčítají, právník je bude vykonávat souběžně.