Experti upozorňují, že živel je nepředvídatelný a hned tak se neuklidní. Na místní tak zřejmě to nejhorší teprve čeká a vyloučena není ani masová evakuace. Své domovy dosud musely upustit zhruba dva tisíce lidí.

Denně uniká přes 13 tisíc tun jedovatého oxidu siřičitého.

Denně uniká přes 13 tisíc tun jedovatého oxidu siřičitého.

FOTO: Jae C. Hong, ČTK/AP

Havajská civilní obrana oznámila, že láva se blíží ke geotermální elektrárně a několik objektů v její blízkosti už zničila. Elektrárna Puna Geothermal Venture, která využívá k pohonu turbín teplo zemského nitra, pokrývá asi čtvrtinu potřeby elektrické energie na ostrově.

Sopka Kilauea se hned tak neuklidní, varují vulkanologové.

Sopka Kilauea se hned tak neuklidní, varují vulkanologové.

FOTO: Handout, Reuters

Provoz v elektrárně už před dvěma týdny ustal a zaměstnanci teď urychleně utěsňují tři šachty směřující 2,5 kilometru do hloubi země. Žhavé magma by si jimi podle vulkanologů mohlo najít cestu na povrch, případně by mohly posloužit jako ventil pro jedovaté plyny. Šachty ochlazuje studená voda, aby se vyrovnalo teplo stoupající ze zemského nitra.

Sopka Kilauea se hned tak neuklidní, tvrdí vulkanologové

Sopka Kilauea

FOTO: Jae C. Hong, ČTK/AP

Další strach vyvolává obrovská trhlina, která z kráteru Kilauey míří východním směrem. Je dlouhá 40 kilometrů a z jejích útrob vytéká láva a ničí okolí. Od počátku týdne směřuje do moře a při kontaktu s vodou vlivem tlaku vodních par a chemických reakcí v divokém ohňostroji exploduje.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Láva z havajské sopky se dostala do oceánu

Denně z rozsáhlé zemské jizvy uniká přes 13 000 tun jedovatého oxidu siřičitého, což je množství, jaké odborníci nepamatují.