Sedmapadesátiletý Díaz-Canel, jemuž dalo hlas všech 605 členů parlamentu, hodlá pokračovat v opatrných ekonomických reformách při zachování politického monopolu komunistické strany. V inauguračním projevu podle BBC řekl: „Na Kubě není místo pro ty, kdo usilují o restauraci kapitalismu.” Dodal, že jeho mandát „zajistí kontinuitu kubánské revoluce v historickém okamžiku”.

Zmínil také, že se zahraniční politika nezmění a že o všech „nutných změnách” by měl rozhodnout kubánský lid.

Většinu projevu ale věnoval svému předchůdci, přičemž na adresu Raúla Castra prohlásil: „Kuba vás potřebuje.” V tu chvíli povstali všichni poslanci a věnovali odcházejícímu prezidentovi, mladšímu bratrovi vůdce revoluce Fidela Castra bouřlivý aplaus.

Před svým zvolením označil prezidentské volby za „závazek revoluci”, která je „napadána a ohrožena” Spojenými státy. Ty podle něj „uráží a škodí miliónům Kubánců”. Díaz-Canel nicméně slíbil, že umožní pomalu a v omezené míře vznik soukromých podniků, což už umožnil Raúl Castro, který změkčil politiku Fidela Castra.

O třicet let mladší hlava státu

Jde o zásadní omlazení na nejvyšším politickém postu Kuby. Miguel Díaz-Canel je bezmála o třicet let mladší než Castro a narodil se až po komunistickém převratu. Konkrétně 20. dubna 1960 ve městě Placetas ve středokubánské provincii Villa Clara.

Vystudoval elektrické inženýrství na univerzitě v Las Villas. Do roku 1986 pracoval jako radista-specialista v kubánských ozbrojených silách, kde dosáhl hodnosti podplukovníka.

Členem ústředního vedení Komunistické strany Kuby je od roku 2003 a jeho prohlášení se nesou v duchu castrismu. V letech 2009 až 2012 zastával Díaz-Canel post ministra pro vysoké školy, poté se stal místopředsedou vlády.

Raúl Castro zůstane v čele komunistické strany do příštího sjezdu plánovaného na rok 2021. Tím si podle znalců ponechá vliv na případné další změny ve vedení státu či na podobu ekonomické liberalizace.