Požár vypukl na jihu Kalifornie 4. prosince a vyžádal si už minimálně dva lidské životy. Podle agentury Reuters zničil přes tisíc objektů a dalších 18 000 ohrožuje. Oheň se dostal už nebezpečně blízko i předměstí Santa Barbary, k obcím Montecito a Summerland v kopcovité pobřežní oblasti severozápadně od Los Angeles.

Silný vítr měl během neděle podle očekávání začít ustávat, ovšem namísto toho útočí dál v poryvech o rychlosti 24,5 m/s, a to zejména v oblasti měst Ventura a Los Angeles.

Hasič zaznamenává rozsah požáru na mobilní telefon.

Hasič zaznamenává rozsah požáru na mobilní telefon.

FOTO: Chris Carlson, ČTK/AP

Požár nacházející se zhruba 160 kilometrů od centra města andělů si vynutil evakuaci mnoha stovek lidí a proměnil některé čtvrti v město duchů, v jehož ulicích se povalují pouze chuchvalce kouře a dýmu.

Nově se povinná evakuace týká kromě části Santa Barbary také okolí Montecita a Summerlandu, což jsou oblasti obývané převáženě zámožnými rezidenty. Podle AP tam mají své vily celebrity, jako jsou televizní moderátorky Oprah Winfreyová a Ellen DeGeneresová. „Je to hned nad domy,” popsal blížící se živel mluvčí hasičů Jude Olivas.

Oheň zachvátil úbočí pohoří na Santa Barbarou, nedaleko kaňonu Romero.

Oheň zachvátil úbočí pohoří na Santa Barbarou, nedaleko kaňonu Romero.

FOTO: Handout, Reuters

Winfreyová vyjádřila zděšení nad posledním vývojem na Twitteru. „Stále se modlím za naše městečko. Vítr dnes ráno zesílil a vytvořil dokonalou bouři zla pro hasiče,” napsala Winfreyová. Podle AP ale není jasné, zda byla někdejší moderátorka známé talk show v Montecitu.

Oheň je podle agentury v současnosti ze 40 procent pod kontrolou, a to i navzdory spalujícímu větru v oblasti Santa Anny, který napomohl jeho rozšíření a který roznášel žhavý popel daleko do okolí.

Zuřící požár v Kalifornii pomáhá rozdmýchavat a šířit silný vítr.

Zuřící požár v Kalifornii pomáhá rozdmýchavat a šířit silný vítr.

FOTO: Mike Eliason, ČTK/AP

Hasiči zapojili do boje se zkázonosným živlem přes 970 vozů a 34 vrtulníků.

„Je to bestie, ale my ji zabijeme,” řekl na tiskové konferenci šéf hasičů Santa Barbary Martin Johnson o požáru, který je zatím sedmým nejničivějším za celou zaznamenávanou historii Kalifornie.

Do boje s požárem hasiči nasadili na 34 vrtulníků.

Do boje s požárem hasiči nasadili na 34 vrtulníků.

FOTO: Gene Blevins, Reuters