Vstoupit do americké armády nově mohou i ti, kterým byla diagnostikována bipolární porucha, vyskytlo se u nich sebepoškozování, sužovala je deprese nebo nadužívali marihuanu či alkohol.

V roce 2009 přitom americká armáda přestala nabírat rekruty, kteří trpěli duševní chorobou. Tehdy její řady zasáhla vlna sebevražd mezi vojáky.

Pravidla byla v tichosti změněna už v srpnu, USA Today ale na to, na základě získaných materiálů, upozornil až o uplynulém víkendu. Požádal o vysvětlení mluvčího armády. „Rozhodnutí bylo učiněno primárně z toho důvodu, že jsou nyní snáze dostupné osobní lékařské záznamy uchazečů,“ řekl deníku armádní mluvčí Randy Taylor.

Katastrofické následky?

Odborníci ale varují, že takové rozhodnutí může mít při nasazení v boji katastrofické následky. Stres, který vojáci v boji prožívají, totiž může mentální potíže znovu vyvolat a například sebepoškozování může být podle Americké psychiatrické asociace pouhým příznakem mnohem vážnějších potíží.

Podle psychiatričky Elspeth Ritchiové, která sloužila v armádě jako plukovnice, může sebepoškozování vojáka narušit válečnou operaci. Jakmile si takový jedinec například do krve pořeže tělo, musí být okamžitě evakuován z bojiště. Armáda totiž nemůže riskovat, že by takový voják spáchal sebevraždu přímo v akci.

Kromě toho, že je americká armáda při přijímání nových rekrutů benevolentnější, je rovněž láká na nemalé náborové příspěvky. V roce 2017 na bonusech vyplatila 426 miliónů dolarů, což je v přepočtu 9,3 miliardy korun. O rok dříve to přitom bylo 284 miliónů dolarů (6,2 miliardy korun). Jeden rekrut si může přijít na bonus až na 40 tisíc dolarů, tedy více než 800 tisíc korun.