Irma se přehnala přes Britské i Americké Panenské ostrovy, Anguillu, Portoriko, Svatý Martin, Turksovy a Caicosovy ostrovy, Barbudu a zasáhla severní oblasti Dominikánské republiky a Haiti. Mezinárodní Červený kříž odhadl, že živel ovlivnil životy 1,2 miliónu lidí.

Premiér Antiguy a Barbudy Gaston Browne oznámil, že jeden ze Závětrných ostrovů Barbuda zůstal „sotva obyvatelný“. O domov přišla většina obyvatel, hurikán poškodil 95 procent budov a Browne odhadl, že náprava bude stát sto miliónů dolarů (2,2 miliardy korun).

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Letecké záběry na ostrov Svatý Martin zdevastovaný hurikánem Irma.

Obrovské škody utrpěly i ostatní ostrovy. Server BBC citoval jednoho z obyvatel Anguilly, podle něhož toto britské zámořské území vypadá, jako by na něj dopadla jaderná bomba. Irma způsobila záplavy a výpadky dodávek elektřiny také na Haiti, které se pořád ještě nevyrovnalo s následky ničivého zemětřesení v roce 2010.

Škoda na Svatém Martinu po hurikánu Irma

Škoda na Svatém Martinu po hurikánu Irma.

FOTO: Netherlands Ministry of Defence- Gerben van Es/Handout , Reuters

Panují obavy, že se v postižených místech začnou kvůli špatným hygienickým podmínkám šířit nemoci, a úřady varují, že bilance obětí zřejmě porostou.

Záplavy na Amerických Panenských ostrovech po hurikánu Irma

Záplavy na Amerických Panenských ostrovech po hurikánu Irma.

FOTO: ČTK/AP

Florida evakuuje půl miliónu lidí

Plavidla s první pomocí už vyslaly Velká Británie, Francie a Nizozemsko. Přísun pomoci ale komplikuje skutečnost, že bylo poškozeno také množství přístavů a letišť.

Na úder Irmy se připravuje Kuba, která evakuovala tisíce turistů, i pevninská Florida. Tam už byl vyhlášen výjimečný stav a půl miliónu obyvatel na jihu bylo nařízeno, aby své domovy opustili. [celá zpráva]

Očekává se, že na Floridu hurikán dorazí v neděli. Panují obavy, že škody budou větší než po hurikánu Harvey v Texasu, který pak postihly ničivé záplavy. [celá zpráva]