„Byl jsem skoro udušený (slzným plynem) když nás napadla Národní garda. Všichni si vzali plynové masky helmy. Ptal jsem se jich, co je s vámi? Jejich odpověď byla, že mě praštili přilbou do obličeje,“ řekl Capriles. Podle něj to udělali gardisté, kteří plní funkci vojenské policie, zcela záměrně.

„Znemožnili nám odejít a začali nás bít,” popsal Capriles. „Všechno nám ukradli. Sebrali mému týmu hodinky, vysílačky, plynové masky,” dodal.

Vůdce venezuelské opozice Henrique Capriles při pondělním protestu

Vůdce venezuelské opozice Henrique Capriles při pondělním protestu

FOTO: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

Při pondělních střetech vojska s demonstranty podle Caprilese utrpělo zranění přes 200 lidí. Zraněný byl i právník Carlos Paparoni, který hájí členy opozice. Potřeboval zašít ránu, kterou utrpěl, když ho proud z vodního děla srazil na zem.

Policie použila proti demonstrantům vodní dělo.

Policie použila proti demonstrantům vodní dělo.

FOTO: Fernando Llano, ČTK/AP

Odpůrci prezidenta Nicoláse Madura se v pondělí pokusili dojít k úřadu ombudsmana. Gardisté je ale nepustili dál, tak ně demonstranti hodili Molotovovy koktejly. Národní garda odpověděla slzným plynem.

Demonstrant v ochranném oděvu v kouři slzného plynu

Demonstrant v ochranném oděvu v kouři slzného plynu

FOTO: Fernando Llano, ČTK/AP

Venezuelská opozice odmítající autoritářský způsob vlády socialistického prezidenta Nicoláse Madura v neděli vyzvala k zesílení tlaku na režim. V úterý pak zahájila další protestní akci. Protestů se účastní desetitisíce lidí.

Při poslední vlně protestů, která začala 1. dubna, zahynulo v zemi skoro 60 lidí, uvedla BBC.