Jednapadesátiletý Castro Espín je podle AFP považován za jednoho z hlavních aspirantů na nejvyšší úřad, i když favoritem je nynější viceprezident, šestapadesátiletý Miguel Díaz-Canel.

Castro Espín je jediným synem prezidenta Castra, bratra před časem zesnulého bývalého vůdce Fidela. Raúl Castro už při obnovení svého mandátu v roce 2013 prohlašoval, že po skončení funkčního období skončí. Mandát mu doběhne zkraje příštího roku.

Prezidenti USA a Kuby Barack Obama (vlevo) a Raúl Castro

Prezidenti USA a Kuby Barack Obama (vlevo) a Raúl Castro v Havaně v březnu 2016. Byla to historicky první návštěva amerického prezidenta na Kubě po 88 letech.

FOTO: Carlos Barria, Reuters

Castro Espín je armádní plukovník, který sloužil v intervenčních jednotkách za občanské války v Angole. Ačkoliv nebojoval na frontě, přišel během nasazení o zrak - podle některých zdrojů zcela, podle jiných částečně. Je to ale také vystudovaný elektroinženýr, má diplom v oboru mezinárodních vztahů a napsal knihu o USA a jejich mocenských krocích na celém americkém kontinentu v uplynulých dvou stoletích.

Syn kubánského prezidenta se drží většinou v ústraní, když se ale Raúl Castro v dubnu 2015 v Panamě setkal s americkým prezidentem Barackem Obamou, byl Castro Espín u toho.