Středeční verdikt znamená, že havajský federální soudce Derrick Watson vyhověl žalobě, která žádala o předběžné zablokování dekretu. Havajská prokuratura žalobu postavila na tom, že obyvatele tohoto ostrovního státu USA nebudou moci navštěvovat jejich neameričtí příbuzní, kteří žijí v některé z šesti převážně muslimských zemí postižených Trumpovým zákazem.

Podle soudce je dekret neústavní, protože je zřejmé, že i když míří na občany šesti zemí, je jasné, že je zaměřen proti muslimům. Stát Havaj rovněž argumentovat tím, že exekutivní nařízení by poškodilo turistický průmysl a zkomplikovalo nábor zahraničních studentů a pracovníků.

Podle havajské prokuratury je exekutivní nařízení, které zakazuje vstup občanům šesti zemí do USA a které pozastavuje americké přistěhovalecké programy, diskriminační stejně jako lednový dekret. I ten tehdy soudy pozastavily.[celá zpráva]

Pobouřený Trump

Americký prezident Donald Trump tvrdě zkritizoval verdikt soudce, který podle agentury Reuters označil za bezprecedentní soudní přestřelení. „Tento verdikt nás v očích ostatních oslabí," řekl Trump s tím, že je připraven se bránit a případ dovést třeba i k nejvyššímu soudu. „A my vyhrajeme," dodal.

Proti verdiktu se ohradilo i americké ministerstvo spravedlnosti, které přislíbilo nařízení i v budoucnu hájit před soudem: „Ministerstvo spravedlnosti silné nesouhlasí s verdiktem federálního soudu, který je mylný v rozsahu i ve zdůvodnění.”  V prohlášení podle AP také poznamenalo, že dekret spadá do prezidentovy kompetence chránit bezpečnost země.

Americká vláda už počátkem týdne soudce požádala, aby předběžné opatření blokující platnost prezidentského dekretu nevydával. Argumenty proti dekretu označila za „čirou spekulaci”. Trumpova administrativa rovněž tvrdila, že nové nařízení je přepracované tak, aby respektovalo zákony USA.

Havaj: Jde o diskriminaci

Proti novému dekretu se vedle Havaje ohradilo několik dalších amerických států včetně Marylandu a Washingtonu, kde byl pozastaven i první protimigrační Trumpův dekret. Ty ale zřejmě počkají na výsledek aktuálního sporu, který pravděpodobně skončí u odvolacího soud v San Francisku.

Nový dekret, který Trump podepsal 6. března, na tři měsíce pozastavuje vydávání nových víz občanům Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie s tím, že dříve vydaná víza zůstávají v platnosti.[celá zpráva]

Trump přitom vydání dekretu opakovaně odkládal. Jeho tým se snažil napsat nový dekret tak, aby vyhověl námitkám soudů, které pozastavily první protimigrační dekret. Ten totiž postihoval i majitele zelených karet, kteří měli pobyt v USA povolen. Navíc ze seznamu zemí vyřadil Irák