Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Reuters

Havajský soud rozhodne o platnosti Trumpova dekretu

Havajský federální soudce se bude ve středu zabývat stížností na revidovaný protiimigrační dekret amerického prezidenta Donalda Trumpa. Výsledek je nejistý, protože oproti prvnímu rozhodnutí hlavy státu, které soudy zrušily, nové nařízení víc respektuje zákony USA a mohlo by v soudní při obstát. V platnost má vstoupit ve čtvrtek.

Americký prezident Donald Trump Foto: Reuters
Havajský soud rozhodne o platnosti Trumpova dekretu

Soudce Derrick Watson by měl ve středu o osudu Trumpova nařízení rozhodnout poté, co vyslechne argumenty obou stran. Podle havajské prokuratury je dekret, který zakazuje vstup občanům šesti zemí do USA a pozastavuje americké přistěhovalecké programy, diskriminační stejně jako lednové nařízení.

Rozlišuje přistěhovalce podle víry, a není proto v souladu s ústavou.

Americká vláda už počátkem týdne soudce požádala, aby předběžné opatření blokující platnost prezidentského dekretu nevydával. Argumenty proti dekretu označila za "čirou spekulaci".

K havajské stížnosti se připojily státy Washington, Kalifornie, Maryland, Massachusetts a Oregon, podpořil ji i ministr spravedlnosti státu New York Eric Schneiderman stejně jako 20 organizací, firem a škol města New York.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků