Videgaray jednal s představiteli Bílého domu v době, kdy jsou vztahy mezi oběma státy napjaté kvůli stavbě zdi chystané americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Když dostal ve čtvrtek mluvčí ministerstva Mark Toner otázku, zda se Videgaray sejde se svým americkým protějškem Rexem Tillersonem, reagoval překvapeně. „Zjistím to a dám vám vědět. Nevěděl jsem, že je ministr tady,” řekl novinářům.

Odsouvaný Tillerson

Podle některých amerických komentátorů může událost svědčit o tom, že ministr Tillerson je v důležitých zahraničněpolitických otázkách Bílým domem odsouván na vedlejší kolej.

Videgaray jednal s Trumpovým zetěm a poradcem Jaredem Kushnerem a ekonomickými a bezpečnostními poradci prezidenta. Tématem jednání byla mimo jiné severoamerická obchodní dohoda NAFTA, kterou chce Trump změnit.

Komentáře médií se shodují v tom, že Tillerson se v některých otázkách na poměry amerických ministrů zahraničí drží v pozadí. Někteří za tím vidí snahu vlivných Trumpových poradců přejímat klíčovou roli ve formování americké zahraniční politiky.

Videgaray nicméně během návštěvy uvedl, že s Tillersonem se sejde v nadcházejících týdnech.