Návrh rezoluce vypracovaný Káhirou vyzýval k zastavení další výstavby osad ve východním Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu. Rezoluce odsuzující Izrael za porušení mezinárodního práva by v Radě bezpečnosti prošla, protože se americký prezident Barack Obama rozhodl, že USA nebudou hlasovat.

S tím se Izrael nesmířil a jeho zástupci se obrátili na Trumpa s žádostí, aby zasáhl. Ten pak zatelefonoval egyptskému prezidentovi Abdalu Fattáhovi Sísímu, načež Egypt rezoluci z jednání stáhl. Stanici BBC to řekl nejmenovaný americký zástupce.

Spojené státy jsou spojencem Izraele a protiizraelské rezoluce vytrvale odvracejí svým vetem, jímž jako stálý člen disponují. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek na Washington apeloval, aby tak učinil i tentokrát. Obamova vláda však dává dlouhodobě najevo svoji nespokojenost s rozšiřováním židovských osad na palestinských územích a není tajemstvím, že Obama s Netanjahuem vůbec nevychází.

Izraelský zástupce po stažení egyptské rezoluce z jednání Rady bezpečnosti řekl agentuře Reuters, že Jeruzalém Obamovu vládu varoval před tím, že se v krajním případě obrátí na Trumpa.

Návrh rezoluce se přesto zřejmě na Radě bezpečnosti objeví zase. Záměr předložit jej k hlasování oznámily hned čtyři další státy, které jsou nestálými členy rady.

Spojené státy kromě jiného poskytují Egyptu milióny dolarů na armádu.