Castro zemřel v pátek ve věku devadesáti let a úřady vyhlásily devítidenní státní smutek. Dočasně je zapovězen prodej alkoholu, přerušena baseballová liga a vlajky byly staženy na půl žerdi. [celá zpráva ]

Vláda Kubánce vyzvala, aby v rámci uctění Fidelovy památky podepisovali prohlášení o věrnosti Castrovým ideálům a socialismu a o ochotě za tyto ideály bojovat.

Jak šel čas s Fidelem Castrem. Vlevo na snímku z roku 1961, uprostřed je foto z roku 2000 a zcela vpravo únor 2016.

Jak šel čas s Fidelem Castrem. Vlevo na snímku z roku 1961, uprostřed je foto z roku 2000 a zcela vpravo únor 2016.

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

V monumentálním památníku národního hrdiny Josého Martího na náměstí Revoluce začíná v pondělí od 9 hodin (15 hodin SEČ) dvoudenní ceremonie. Na budově Národní knihovny je vystavena fotografie někdejšího kubánského vůdce a pořadatelé na náměstí rozmisťují tlampače, napsala agentura Reuters, aniž doplnila, co se z nich bude linout.

Transparent s Fidelem Castrem na Náměstí Revoluce v Havaně

Transparent s Fidelem Castrem na náměstí Revoluce v Havaně.

FOTO: Enrique de la Osa, Reuters

„Koho by nezasáhla smrt muže, jenž pro nás udělal všechno? To on mě a mé děti vedl. Je můj bůh,“ řekl Reuters Jose Luis Herrera, který spolu s 11 dalšími lidmi snímek Castra na knihovnu instaloval.

V pondělí v 15 hodin SEČ čeká Havanu i Santiago jednadvacet dělostřeleckých salv. Poté až do 18.00 místního času každou hodinu zazní jedna salva. Od úterý do soboty bude přes den dělostřelba v hodinovém taktu pokračovat a v neděli vojáci podle agentury EFE opět vypálí 21 salv.

Pro některé Kubánce byl vším

Jako první na náměstí položí květiny mladší bratr Fidela Castra Raúl, po něm přijdou další komunističtí a vojenští pohlaváři a nakonec se dostane i na veřejnost. Státní smutek skončí v neděli 4. prosince, kdy bude popel uložen v Santiagu de Cuba.

Smrt Fidela Castra vzbudila na Kubě i ve světě rozporuplné reakce. Zatímco pro jedny je Castro hrdina, který zachraňoval lidi před chudobou a nastolil spravedlivý socialismus, pro jiné byl tyranem, jenž zavíral odpůrce do vězení.

V centru Havany rozvinuli plachtu s fotografií Castra.

V centru Havany rozvinuli plachtu s fotografií Castra.

FOTO: ČTK/AP

Někteří proto Castrovu smrt oslavují. „Nejsme vděčni za smrt člověka, lidské bytosti, jsme rádi za smrt diktátora,“ řekla například agentuře AFP Berta Solerová z opoziční organizace Dámy v Bílém.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Revoluční náměstí v Havaně se připravuje na ceremoniály k úmrtí Fidela Castra

Zvolený americký prezident Donald Trump nazval Fidela Castra brutálním diktátorem, jenž utlačoval vlastní obyvatelstvo. I přes hospodářské problémy a izolaci, do níž Fidel Castro ostrovní zemi zavedl, se ale mezi obyvateli stále najdou mnozí, kteří jej bezmezně obdivují. „Udělalo na mě dojem láska, kterou k němu Kubánci chovají,“ cituje agentura Reuters nejmenovanou turistku z Mexika.

„Fidel, to jsou lidé. Každý ho tady miluje. Čekám, že náměstí bude plné, jako během jeho setkání s lidmi. Rozloučení s Fidelem bude nádherné,“ řekla AFP sedmašedesátiletá Ernestina Suarezová.

Putin ani Medveděv se pohřbu nezúčastní

Ruský prezident Vladimir Putin se v pondělí nechal slyšet, že je příliš zaneprázdněný a pohřbu Fidela Castra se nezúčastní. Na poslední rozloučení s někdejším kubánským vůdcem se nechystá ani premiér Dmitrij Medveděv, a tak bude Rusko zastupovat „jen” předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin. Informovala o tom reportérka BBC Sarah Rainsfordová.

Zda se na pohřeb Fidela Castra vydá americký prezident Barack Obama, není jasné. Bílý dům se dosud jednoznačně nevyjádřil. Vyjádřil pouze soustrast pozůstalým. Pohřeb se nicméně koná až v neděli, seznam hostů tak ještě není kompletní.