„Odhad je, že dvacet procent domů bylo spáleno, ale většina domů stojí a nejsou vůbec poškozené. Je to mnohem lepší, než jsem si myslel,“ uvedl Yurdiga. Dodal, že většina města nebyla požárem zasažena, vrátit se tam však ještě možné není, protože oheň stále hrozí. I tak ale požár představuje nejhorší a nejnákladnější přírodní katastrofu v dějinách Kanady.

O víkendu se podařilo z města evakuovat posledních 25 000 lidí, kteří prchali před plameny na sever, většinou šlo o těžaře ropných firem dobývajících černé zlato z roponosných písků.

Požár hořící jižně od Fort McMurray u dálnice 63

Požár hořící jižně od Fort McMurray u dálnice 63

FOTO: Jonathan Hayward, ČTK/AP

Pomoci by mohl jedině silný déšť

Podle úřadů požár, kteří hoří už týden, mírně zeslábl a nešíří se tak prudce jako o víkendu, kdy panovaly obavy, že se jím zasažená plocha zdvojnásobí.

Podle pondělních údajů je ohněm zasaženo 1610 kilometrů čtverečních, nikoliv 1800, jak se odhadovalo, i tak je to jedenapůlnásobně více než v pátek.

Kanadští policisté obhlížejí škody u Fort McMurray

Kanadští policisté obhlížejí škody u Fort McMurray

FOTO: Reuters

„S malou pomocí matky přírody a malou změnou počasí a se vší tou tvrdou prací všech hasičů jsme byli schopni udržet linii ve Fort McMurray,” řekl Chad Morrison, který má v kanadské Albertě na starosti boj s lesními požáry.

Může však trvat dlouhé měsíce, než bude požár zcela pod kontrolou, připomíná BBC. Podle expertů by změnu mohl přinést jedině silný déšť, ten se však zatím nečeká. Nadále proto hrozí, že se může požár rozšířit z Alberty do Saskatchewanu a severozápadních teritorií.

Požár u Fort McMurray

Požár u Fort McMurray

FOTO: Ryan Remiorz, ČTK/AP