Oheň se kvůli silnému větru a vysokým teplotám během jediného dne bleskově dostal do obydlené oblasti, kde již zničil nebo poškodil zhruba 1600 staveb. Dalších 19 000 staveb je ohrožení. Podle analytiků by se požár mohl stát pro pojišťovny vůbec nejnákladnější kanadskou přírodní pohromou, napsala agentura Reuters.

Požár v jižní, průmyslové části města Fort McMurray

Požár v jižní, průmyslové části města Fort McMurray

FOTO: Terry Reith/CBC News/Handout, Reuters

Provincie Alberta kvůli požáru vyhlásila stav ohrožení. Danielle Lariveeová, která je ministryní Alberty pro záležitostí obcí, uvedla, že oběti na životech byly hlášeny z nehody na nedaleké silnici. Neměla však informace o tom, zda toto neštěstí souvisí s evakuacemi, informovala agentura AP.

Oheň u předměstí Fort McMurray v kanadském státě Alberta

Oheň u předměstí Fort McMurray v kanadském státě Alberta

FOTO: Mary Anne Sexsmith-Segato, ČTK/AP

S ohněm bojuje více než 200 požárníků, devět hasičských letadel a 12 vrtulníků. Práci jim komplikuje vítr, ale také suchý vzduch či rekordně vysoké teploty, které ve středu překročily 31 stupňů Celsia. Podle požárníků je velmi těžké požár ohraničit.

Plameny ohrožují tisíce domů.

Plameny ohrožují tisíce domů.

FOTO: Jeff McIntosh/The Canadian Press, ČTK/AP

Oblast kolem Fort McMurray je prakticky závislá na těžbě ropných písků. Město, kterému se v době bujícího těžebního průmyslu říkalo Fort McMoney, ale v posledních měsících ochromil propad světových cen ropy a mnoho pracovníků dostalo výpověď.

Záchranářský vrtulník u Fort McMurray

Záchranářský vrtulník u Fort McMurray

FOTO: Jason Franson /The Canadian Press, Reuters