„Islámský stát je nejnaléhavější bezpečnostní hrozbou pro naši zemi,” oznámil Obama. Zrekapituloval, že Spojené státy už bojují proti IS v Iráku a menší počet vojáků mají i v Sýrii. Podle Obamy se USA a jejich spojencům daří islámské extremisty zatlačovat a v tomto úsilí se nesmí polevit.

„Proto jsem schválil vyslání až 250 vojáků včetně členů speciálních sil, abychom tento trend udrželi,” řekl Obama. Vysvětlil, že americké síly nebudou stát v čele pozemních bojových operací, ale poslouží především jako poradci při výcviku sil umírněné syrské opozice.

V Sýrii je v současnosti pět desítek amerických vojáků. Podle Obamy je ale třeba mít na zřeteli, že konflikt v Sýrii nemá vojenské řešení, ale je třeba zapojit diplomacii.

Výcvikový program už jednou zrušili

S obdobným výcvikem syrské opozice Spojené státy začaly koncem roku 2013 v Turecku. Na program původně vyčlenily asi půl miliardy dolarů (zhruba 12 miliard korun), ale několik desítek lidí, kteří jím prošli, nebylo schopno účinně se zapojit do bojů v Sýrii.

První skupina padesátky vycvičených příslušníků umírněné opozice odjela z Turecka do Sýrie loni v létě, ale během několika dní většinu zabila nebo unesla radikální Fronta an-Nusra, která se hlásí k Al-Káidě. Postupně část zajatců propustila a varovala ostatní povstalce, aby se do amerického programu nezapojovali. Američané poté program výcviku zrušili.

Před měsícem Spojené státy oznámily obnovení upraveného programu.

USA se do bojů v Sýrii zapojily spolu s několika arabskými zeměmi v září 2014, kdy začaly bombardovat tamní pozice IS.