„Když dorazil, byl depresivní a hrozně unavený. To bylo první, co mi řekl, když jsme se poprvé viděli. Byl vyčerpaný z toho, že byl neustále na útěku,” prozradil mexickému Rádiu Imagen šéf mexické vězeňské správy Eduardo Guerrero.

„Klasickou knihu Don Quijote jsme mu darovali, protože jsme toho názoru, že jde o výbornou knihu a že by měl (Guzmán) začít číst,” vysvětlil.

Od svého opětovného dopadení musel Guzmán z bezpečnostních důvodů už jedenáctkrát měnit celu a je momentálně nejstřeženějším vězněm v Mexiku. [celá zpráva].

Jídlo ochutnává pes

Nejde však jen o obavy, že by Guzmán utekl. Za roky své kriminální minulosti si přirozeně nadělal řadu nebezpečných nepřátel a vězeňská služba ho tak musí i chránit. Mezi mimořádná opatření patří například to, že musí vězeňské pokrmy před Prckem ochutnávat speciálně vycvičený pes.

„Policejní pes ochutnává jídlo, protože kdyby ho někdo otrávil, budeme za to zodpovědní,“ vysvětlil dále šéf mexické vězeňské správy Guerrero.

Největší riziko hrozí Joaquínu Guzmánovi ze strany spoluvězňů, dozorci ale musí dbát také na to, aby si Prcek nesáhl na život sám.

Video

Expirované video

Guzmánův dům

Ochutnávání jídla není jediné, co mají psi střežící mexického drogového bosse na starosti. Byli také naučeni rozpoznávat pachy „známých firem“ mexického podsvětí. To pro případ, že by se v okolí pohyboval někdo, kdo by chtěl bývalému šéfovi obávaného kartelu Sinaloe pomoci na svobodu.

Guzmánovu celu, do níž nikdo nesmí, střeží čtyřiadvacet hodin denně příslušníci elitního komanda s kamerami na přílbách. Kamery mají kvůli obavám úřadů, že by se někdo z ostrahy mohl nechat zkorumpovat a vězně nechal utéct.

Na rozdíl od minulých případů už Prcek nesmí přijímat návštěvy, do vězení nemůže ani matka jeho dvou dcer.

Nejhledanějšího drogového mafiána dopadli Mexičané na začátku ledna po dramatické přestřelce v domě, kde se skrýval a odkud jim prchl podzemním tunelem.

Jednalo se už o jeho třetí dopadení od roku 2001, kdy na něj mexické, respektive americké úřady vydaly zatykač. [celá zpráva] Na svobodě byl Prcek od loňského července.

Video

Expirované video

Policejní operace, při níž byl zadržen nejhledanější mafián Guzmán.