„Bude to fungovat. Jediné, co je třeba udělat, je zeptat se Izraele,” řekl miliardář s narážkou na bezpečnostní bariéru mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu. Guvernér státu Ohio Kasich na to reagoval, že vyhoštění 11 miliónů imigrantů a rozdělování rodin není možné.

Na Trumpovu stranu se postavil senátor za Texas Ted Cruz. „Demokraté se smějí, neboť republikáni se stali stejně jako oni stranou prosazující amnestii,” řekl Cruz. Kdyby prý do země „přicházeli vystudovaní novináři”, což by vedlo ke snížení platů místních žurnalistů, média hlavního proudu by podle Cruze věnovala větší pozornost ekonomickým dopadům nezákonného přistěhovalectví.

Situace nelegálních imigrantů se stala jedním z klíčových bodů prezidentské kampaně poté, co demokratický prezident Barack Obama oznámil sérii opatření k ochraně těchto lidí před vyhoštěním. Federální soud ale prezidentovu iniciativu v pondělí zablokoval a věc by mohla skončit až u Nejvyššího soudu.

Všichni proti Clintonové

Jeden z dotazů moderátorů stanice Fox Business podle očekávání směřoval na bývalého neurochirurga Bena Carsona, který ve své autobiografii podle médií lhal o svém divokém mládí a o přijetí na prestižní vojenskou akademii ve West Pointu. Carson, jenž zněl podle CNN sebevědoměji než v předchozích debatách, hovořil v souvislosti s West Pointem o dezinterpretaci. „Lidé, kteří mne znají, vědí, že jsem čestný muž,” řekl Carson.

Média obvinil, že každému měří jiným metrem: jinak prý referovala o jeho životopise a jinak o údajném lhaní demokratické kandidátky Hillary Clintonové o útoku na americký konzulát v libyjském Benghází v roce 2012.

Obrátit po nepříjemném dotazu pozornost ke Clintonové byl ostatně během této debaty častý manévr, poznamenává CNN.

Debata, jejíž další kolo se uskuteční až v polovině prosince, začala ekonomickými tématy, například minimální mzdou. Na rozdíl od demokratů republikáni vystupují ostře proti, podle nich by byl takový krok překážkou růstu počtu pracovních míst. „Když zvednete minimální mzdu, lidé budou dražší než stroje,” řekl k tomu floridský senátor Marco Rubio. Trump mu přitakal s tím, že ani podle něj nelze minimální mzdu zvýšit. „Nemůžeme to udělat, pokud chceme zůstat ve světě konkurenceschopní,” řekl Trump.