Boulware nejprve z automatické útočné pušky a brokovnice střílel na policejní vozy a budovu velitelství v Dallasu, kde zasáhl vstupní halu s vrátnicí i okna. Když si jeden zaměstnanec vrátnice chtěl vzít z pultu pití, stal se terčem palby, protože útočník se bál, že po něm míní střílet.

Vně budovy také nastražil jednu trubkovou bombu, která měla vybuchnout při dotyku, řekl policejní velitel David Brown. K její likvidaci byl použit speciální robot. Nálož explodovala, jakmile se jí dotknul.

Prostřílený vůz dallaské policie

Prostřílený vůz dallaské policie

FOTO: Ron Jenkins, ČTK/AP

Muž pak zavolal na tísňovou linku 911, kde se představil a řekl, že důvodem útoku je prohraný soud o syna. Ten byl v dubnu svěřen do péče své babičky, Boulwarovy matky.

Po ostřelování policejní stanice útočník odjel. Policejnímu vozu, který mu chtěl v odjezdu zabránit, urazil předek. Policistům se podařilo z hlídkového vozidla vyskákat. Boulware zařadil zpátečku, vrak objel a ujížděl po dálnici.

Agent FBI zkoumá prostřílená okna dallaské policejní stanice

Agent FBI zkoumá prostřílená okna dallaské policejní stanice.

FOTO: Ron Jenkins, ČTK/AP

Honička skončila před bistrem 

Zastavil na parkovišti bistra Jack In The Box. Tam se s ním pokoušeli policisté doplnění agenty FBI a zásahové jednotky SWAT vyjednávat, podle velitele Browna to však nevedlo k úspěchu. „Začal být rozčilený a přestal mluvit. Začal křičet a naráz vyjednávání ukončil.“

Dallaský policista při zásahu proti útočníkovi v obrněné dodávce

Dallaský policista při zásahu proti útočníkovi v obrněné dodávce

FOTO: Tony Gutierrez, ČTK/AP

Aby nemohl odjet, zasáhl ostřelovač ve 4:35 motor vozidla. Protože se muž stále nevzdával, v 5:07 ho střelil přes okýnko dodávky.

Brown zákrok hájil, i když nepřišel o žádného ze svých mužů: „Jsme přesvědčeni, že podezřelý mínil zabíjet policisty. Stěží jsme přežili záměry podezřelého.“

Policisté si zpočátku mysleli, že na ně útočí čtyřčlenné komando teroristů, než zjistili, že útočník je jeden. Svůj postup ale přizpůsobili tomu, že muž útočil výhradně na policejní stanici a muže zákona. Proto nepodnikli velkou evakuaci.

James Boulware na snímku z roku 2013

James Boulware na snímku z roku 2013

FOTO: Reuters

Ani po zabití pachatele policejní akce neskončila, protože Boulware vyhrožoval, že auto je plné vojenské výbušniny C4. Proto byl použit speciální robot. Ve vozidle byly zjištěny dvě trubkové šrapnelové bomby, které byly naplněny střelným prachem, hřebíky a vruty. C4 tam nebyla, při likvidaci první trubkové bomby ale explodovaly další výbušniny a dodávka se vzňala.

Výhrůžky a útoky nebraly úřady vážně

Útočník se na akci pečlivě připravil. Opatřil si nejen střelné zbraně a množství munice, ale připravil také trubkové bomby. Při akci použil obrněnou dodávku, kterou si koupil za 8250 dolarů (cca 200 000 korun) na eBayi. Ta byla vybavená nejen pancéřováním, ale i střílnami. Inzerována byla jako „vozidlo pro případ útoku zombie“, napsal server The Times.

Následky exploze nálože nastražené u dallaské policejní stanice

Následky exploze nálože nastražené u dallaské policejní stanice

FOTO: Reuters

Podivné dodávky si všiml i Jamesův otec Jim, když ji viděl v pátek zaparkovanou poblíž domu. „Nedokázal si sehnat práci. Soudní systém ho zklamal. A jeho to zlomilo,“ řekl novinářům jeho otec. „Tím se ale nesnažím ospravedlnit útok na policejní stanici, to nebylo správné,“ dodal.

Samotného ho nenapadlo, že by jeho syn zaútočil na policejní stanici. Myslel si, že terčem útoku bude spíše jeho matka, která vyhrála soudní spor o péči o svého vnuka. Svěřen jí byl už dva roky. Po prvním soudu Boulware svou matku napadl a pokusil se ji uškrtit.

Útoku se obávala i soudkyně Kim Cooksová, která rozhodovala v případu svěřenectví a jíž opakovaně vyhrožoval: „Nepřekvapilo mne, že udělal něco takového. Věděla jsem, že něco udělá, ale myslela jsem, že se jeho cílem stanu já.“

Případem byla šokována i Boulwarova matka Jeannine Hammondová, která uvedla, že její syn byl duševně nemocný: „Pokoušeli jsme se mu několikrát zajistit pomoc, ale systém selhal, protože ho vždy označil za příčetného, přestože trpěl bludy.“