Kandidatura jedné z kdysi nejmocnějších žen amerického byznysu se očekávala – již v dubnu totiž prohlásila, že se chce stát republikánskou sokyní očekávané vítězky demokratických primárek Hillary Clintonové. U demokratů se totiž na rozdíl od republikánů nečekají žádné tvrdé vnitrostranické střety.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Šedesátiletá Fiorinaová nikdy nezastávala veřejný úřad, a proto je považována v porovnání s republikánskými senátory Tedem Cruzem, Markem Rubiem a Randem Paulem, kteří mají o křeslo v Bílém domě rovněž zájem, za politicky nejméně zkušenou.

V roce 2010 se sice ucházela o senátorský post za Kalifornii, její kandidatura ale zkrachovala. O dva roky dříve byla ve volebním týmu poraženého prezidentského uchazeče Johna McCaina. Nyní však podle analytiků doufá, že se jí podaří obchodní úspěchy i fakt, že je mezi republikánskými kandidáty zatím jedinou ženou, přetavit v republikánskou kandidaturu, případně v post viceprezidentky.