„Teď už mám 14 vnoučat. Prázdná židle je obsazená a do prázdných rámečků přijdou fotografie,“ popsala nadšená de Carlotto a dodala, že její vnuk je pohledný a dobře vychovaný muž a umělec, který ji vyhledal sám, když se přihlásil k testům DNA, jelikož měl pochyby o své totožnosti.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

De Carlotto vede organizaci Babičky z Plaza de Mayo, které pátrá po unesených dětech. Armáda před půl stoletím sebrala svým oponentům stovky dětí a dala je k výchově svým příznivcům. Dcera de Carlotto Laura byla jednou z 30 000 levicových aktivistů zabitých během vlády junty v letech 1975 až 1983.

Její matka tehdy ani netušila, že je Laura těhotná, řekla jí to později jedna spoluvězeňkyně. De Carlotto pak zjistila, kdo je otcem, vypravila se za ním, a požádala jej, aby si dal odebrat krev a vzorek uschoval v krevní bance pro případ, že by se dítě našlo. Nynější srovnání vzorků potvrdilo, že muž, který zkontaktoval její organizaci, je vnuk de Carlotto.

Žena s ním zatím mluvila jen po telefonu. „Byl velmi rozrušený, ale říkal, že je velmi šťastný,“ popsala. Rodina mu chce dát čas, dokud nebude připraven na setkání.

Vnuk de Carlotto je 114. dítětem, které organizace našla. „Musíme hledat další děti, aby i ostatní babičky prožily to, co teď prožívám já,“ prohlásila de Carlotto.