Ford čekal na vykonání popravy od srpna 1988. Od počátku tvrdil, že vraždu 56letého klenotníka Isadora Rozemana, pro něhož čas od času pracoval, nespáchal.

S konečnou platností ho viny v pondělí zprostila okresní soudkyně Ramona Emanuelová, když na základě nových zjištění uznala, že Ford na místě činu v době vraždy vůbec nebyl.

„Jsme velice potěšeni, že byl Glenn Ford očištěn, a jsme vděčni za to, že ho obžaloba a soud propustily s takovou rozhodností,“ uvedli jeho právníci.

Proces, který vedl k Fordově odsouzení, podle nich poznamenalo neústavní ignorování důkazů včetně svědectví informátora i špatně odvedená práce vyšetřovatelů. Vražedná zbraň se nikdy nenašla a zločin neměl žádného očitého svědka. Na Forda ukázala jedna nepřímá svědkyně, která však později své obvinění odvolala.

Neskrýval hořkost

Věznici v Angole ve státě Louisiana opustil Ford v úterý. „Moje myšlenky jsou rozběhnuté do všech stran, ale je to dobrý pocit,“ prohlásil po propuštění Ford a dodal, že má také vztek, protože mu život nespravedlivě protekl mezi prsty.

„Třicet let, třicet let mého života, jestli ne celý život. Nemůžu se vrátit a dělat něco, co jsem měl dělat, když mi bylo 35, 38, 40 roků. Když jsem odcházel, byli moji synové ještě děti. Teď jsou z nich dospělí muži s vlastními dětmi,“ poznamenal.

Podle agentury AP má neprávem odsouzený člověk v Louisianě nárok na odškodné 25 000 dolarů za každý rok, který strávil ve vězení, maximálně však 250 000 dolarů. Za to, že přišel o životní příležitosti, dostane ještě 80 000 dolarů. Fordovi by tak měli vyplatit 330 000 dolarů, tedy zhruba 6,5 miliónu korun.

Jen v Louisianě podle serveru BBC čeká na vykonání popravy 83 odsouzených mužů a dvě ženy.