Už během pátku se bouřková fronta přesunula ze severovýchodních států USA do Kanady. Zatímco ve Spojených státech silničáři pomalu obnovovali provoz na všech důležitých komunikacích, v provincii Québec byl kvůli sněžení a silnému větru uzavřen dvousetkilometrový úsek transkanadské dálnice.

Vítr na východě Kanady dosahoval rychlosti téměř 100 kilometrů v hodině, již během pátečního večera napadlo v okolí města Québec přes 30 centimetrů sněhu a sněžení pokračovalo i v noci na dnešek. Kanadští meteorologové vydali pro oblasti východního pobřeží země varování před přívalem sněhu i na dnešek a na neděli.

USA se potýkají s výpadky proudu

Ve Spojených státech bylo kvůli ledovým bouřím v pátek večer bez elektřiny přes 450 000 domácností. V průběhu pátku v severních oblastech USA napadlo skoro 70 centimetrů, silničářům se však zvolna dařilo zprovoznit většinu důležitých komunikací.

Lidé se snaží vydolovat svá auta ze sněhu ve městě Albany ve státě New York.

Lidé se snaží vydolovat svá auta ze sněhu ve městě Albany ve státě New York.

FOTO: ČTK/AP

Americká letiště během pátku zrušila na 1700 letů, na většině terminálů se v průběhu dne podařilo dostat situaci pod kontrolu. Na sobotu očekávají meteorologové na východním pobřeží USA dalších přibližně sedm centimetrů sněhu.

Zaměstnanec newyorského parku likviduje sněhovou námrazu na promenádě Brooklyn Heights.

Zaměstnanec newyorského parku likviduje sněhovou námrazu na promenádě Brooklyn Heights.

FOTO: Brendan Mcdermid, Reuters

V souvislosti se zimním počasím zemřelo tento týden na jihu a východě Spojených států nejméně 25 lidí, většinou při dopravních nehodách na zasněžených a zledovatělých silnicích.

Ve státě New York museli kvůli sněhu zavřít i spoustu škol. Lidé se musejí ke svým autům prohrabávat skrz velké závěje sněhu.

Ve státě New York museli kvůli sněhu zavřít i spoustu škol. Lidé se musejí ke svým autům prohrabávat skrz velké závěje sněhu.

FOTO: ČTK/AP

Agentura AP uvedla, že během této zimy se v USA očekává rekordní nadílka sněhu. Města jako Washington, Detroit, Boston, Chicago, New York a St. Louis už teď zaznamenala dvakrát až třikrát větší přívaly sněhu, než je v tomto období zimy obvyklé.

Sněhulák před washingtonským Kapitolem.

Sněhulák před washingtonským Kapitolem.

FOTO: Kevin Lamarque, Reuters