"Ze zhruba 2700 lidí v našem městě se k českému původu odhadem hlásí tři čtvrtiny," řekla ČTK manželka českého honorárního konzula Clarice Snokhousová. Potomci Čechů podle ní působí i v hasičském sboru. Televize CNN informovala, že šest nebo sedm zasahujících hasičů je pohřešováno.

Do městečka míří na pokyn ministra zahraničí Karla Schwarzenberga kvůli případné pomoci i český velvyslanec Petr Gandalovič.

V Texasu vybuchla továrna na hnojiva, exploze srovnala okolí se zemí

Jak uvádějí stránky české komunity, Češi začali do střední části Texasu přicházet na konci 19. století. Texas nabízel množství volné půdy, která většinou chudé zemědělce z českých zemí lákala.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Výbuch v texaské továrně. Zdroj: Reuters

Městečko se postupně rozrostlo s propojením železnicí a příchodem dalších Čechů. Češi ve Westu dodnes provozují pekárny, restaurace a obchody. Jak upozornila stanice CNN, Češi West proslavili nejen v Texasu, ale i za jeho hranicemi, a to prodejem tradičních koláčů.

Podle Snokhousové se ve Westu pořádají české mše a ve školách se stále vyučuje čeština. Česky ale podle internetové Wikipedie hovoří spíše už jen nejstarší obyvatelé.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Výbuch v továrně na hnojiva natočil svědek z auta