„Déle než 40 let jsme už nevyslali lidi dál než na Měsíc. Myslím, že je načase s tímto selháním skoncovat,“ prohlásil Tito na středeční tiskové konferenci ve Washingtonu. Americká vláda plánuje vyslání lidské posádky na Mars okolo roku 2030. Dvaasedmdesátiletý Tito prohlásil, že se rozhodl pro vlastní podnik, protože je mu líto, že se avizované vládní mise s největší pravděpodobností nedožije.

Video

Expirované video

Dennis Tito po návratu z vesmíru v roce 2001

Jeho organizace nazvaná Inspiration Mars teď hledá vhodnou posádku. Tou má být pár manželů ve středním věku, kteří už třeba mají děti a souhlasili by s podstoupením nejrůznějších rizik, například s dlouhodobým vystavením radioaktivnímu záření. Zároveň si mají být oporou v náročných psychických situacích daleko od své planety.

Povrch Marsu. Snímek je z ledna

Povrch Marsu. Snímek je z ledna

FOTO: NASA/JPL-Caltech/Cornell/Arizona State University

Výběr manželské dvojice nemá jen pragmatický rozměr, nýbrž i symbolický. Sezdaný muž se ženou jsou podle hlavního technika firmy Tabera MacCalluma nejvhodnějšími k „reprezentování“ lidstva ve vesmíru.

Rok a půl na 16 metrech čtverečních

Mise počítá s cestou k Marsu, nikoliv s přistáním na jeho povrchu. Let s vesmírným plavidlem Dragon s půdorysem necelých 16 metrů čtverečních potrvá rok a půl a náklady s ním spojené Tito odhaduje na jednu až dvě miliardy dolarů (až 39 miliard korun).

Podnikatel doufá, že výdaje zčásti pokryjí zisky z prodeje televizních práv a prodeje dat nasbíraných při letu Úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA).

Ředitel vesmírné akademie v britském Leicesteru Anu Ojha řekl deníku Daily Telegraph, že vzhledem k tomu, že na Marsu působí sonda Curiosity, nepřiveze zřejmě lidská posádka, která kolem planety „jen“ proletí, žádná významná data. „Jako příklad pronikavosti lidského ducha je ale tato mise zcela bezprecedentní,“ poznamenal.