"Už dost lidí přišlo o život,“ prohlásil iniciátor legislativy, demokratický guvernér státu Andrew Cuomo. Zákaz je širší, netýká se jen útočných poloautomatických pušek, ale také poloautomatických pistolí a brokovnic i všech pušek s výměnnými zásobníky. Ti, kdo je už vlastní, si je mohou nechat, ale musí je úředně registrovat. „Lidé s duševními problémy nemají zbraně mít,“ dodal guvernér.

 

Většina střelců použila poloautomat Bushmaster .223 odvozený od vojenské M16 FOTO: Novinky.cz, Reuters

Prezident Barack Obama by měl ve středu oznámit sérii svých rozhodnutí, která slíbil po Newtownu. Viceprezident Joseph Biden mu připravil návrh 19 výnosů, které sledují stejné cíle, jaké si dal New York, a které nepotřebují souhlas Kongresu.

Zákaz prodeje útočných zbraní však musí zákonodárci schválit, a čeká se tuhý odpor republikánů spjatých s lobbisty Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Padají první obvinění Obamy, že porušuje 2. ústavní dodatek zaručující Američanům právo být ozbrojeni.

Kongresman Steve Stockman prezidentovi dokonce pohrozil ústavní žalobou, pokud se pokusí situaci se zbraněmi řešit výnosy.